BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 292
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 24 stycznia 2011
Czy warto było?
 Nie wiem czy po trzech tygodniach funkcjonowania rynku w warunkach „okresu przejściowego stawki 0 proc. VAT dla książki” znalazłby się jakikolwiek wydawca/ księgarz/dystrybutor zadowolony z tej sytuacji. Obawiam się, że to, co ogłaszano w grudniu za „sukces negocjacyjny Polskiej Izby Książki”, okazało się być kosztowną pomyłką. Zamieszania z tego tytułu jest więcej niż korzyści, a koszty związane z koniecznością zmian ISBN w dodrukach, czy też wręcz ze wstrzymaniem zamówień na zalegającą w magazynach ofertę ujętą …
Poniedziałek, 24 stycznia 2011
Odpowiedzialność członka zarządu
Wyrokiem z dnia 5 stycznia 2011 roku Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy VIII Wydział Gospodarczy uwzględnił w całości powództwo przeciwko Zbigniewowi Rawskiemu i zasądził na rzecz powoda od pozwanego kwotę 40.232 zł wraz z ustawowymi odsetkami. Pomimo, iż jest to wyrok jeszcze nieprawomocny, gdyż pozwanemu służy od niego apelacja, niewątpliwie jest tylko kwestią czasu, kiedy wierzyciel będzie dysponował tytułem wykonawczym i nastąpi wszczęcie postępowania egzekucyjnego.
Poniedziałek, 24 stycznia 2011
Niemieckie wzorce
„Czy są gdzieś muchy o smaku marchewkowym” – książką dla najmłodszych czytelników o tak intrygującym tytule zadebiutowała na rynku wydawniczym oficyna Kika. Wydawnictwo powstało w lutym 2010 roku. – Mieszkając w Niemczech jako młoda mama odkryłam tam wspaniałe książki dla moich dzieci – opowiada o początkach swojej firmy jej właścicielka, Katarzyna Kiełbińska. – Po przyjeździe do Polski zaczęłam badać tutejszy rynek książki, korzystałam ze szkoleń, publikacji. Gdy już podjęłam decyzję o założeniu własnego wydawnictwa, zaczęłam …
Poniedziałek, 24 stycznia 2011
Rozmowa z Adamem Widmańskim i Wojciechem Kuhnem, współwłaścicielami i członkami zarządu Wydawnictwa W.A.B.
Czy uważacie się za najlepsze wydawnictwo w Polsce?Wojciech Kuhn: Tak. Adam Widmański: Nie. Ładnie zaczyna się ten wywiad… WK: Jeżeli spojrzeć na program to możemy konkurować ze wszystkimi, jeżeli natomiast patrzymy na wydawnictwo jak na organizm gospodarczy, to najlepszy jest ten, który zarabia najwięcej. Wystarczy przeanalizować zestawienia bestsellerów Empiku – i tutaj oczywiście nie czułbym się najlepszy. Pewnie wyniki W.A.B. mogłyby być lepsze, gdyby program wydawniczy był bardziej komercyjny.
Poniedziałek, 24 stycznia 2011
12 stycznia w Kielcach odbyło się posiedzenie Rady Programowej Targów Edukacyjnych „Edukacja” 2011. W spotkaniu wzięło udział blisko trzydziestu członków Rady. XVI edycja Targów Edukacyjnych „Edukacja” odbędzie się w dniach 16-18 marca.
Poniedziałek, 24 stycznia 2011
„Idea prywatyzacji pracowniczej w Polsce nie jest w żaden sposób zagrożona. W ciągu ostatnich dwóch-trzech lat wykonaliśmy ogromny krok do przodu w tej dziedzinie” – mówił w czwartek wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz, który uczestniczył w konferencji Pracodawców RP „Czy prywatyzacja pracownicza jest w Polsce zagrożona?”.
Poniedziałek, 24 stycznia 2011
Od kilku miesięcy Empik prowadzi sprzedaż e-booków, obecnie w jego ofercie dostępnych jest już blisko 7000 tytułów. Jak czytamy w wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej” z 13 stycznia, przedstawiciele rynku uważają jednak, że firma nie dokonała rewolucji w tym zakresie. „Empik z Oyo nie jest poważnym impulsem. Ubiegły rok nie był dla rynku przełomowy.
Poniedziałek, 24 stycznia 2011
Paszport dla Karpowicza Ignacy Karpowicz otrzymał Paszport „Polityki” za rok 2010 w kategorii literatura. Został nagrodzony za powieść „Balladyny i romanse” (WL) – za rozmach, odwagę i poczucie humoru oraz zaufanie do czytelnika, który zostaje zaproszony do inteligentnej rozmowy o współczesności. – Miniony rok był obfity w literaturze, w przeciwieństwie od roku poprzedniego, ale wiele książek przeszło bez echa – powiedziała dziennikarka „Polityki” Justyna Sobolewska, która wraz z pisarzem Piotrem Pazińskim, laureatem Paszportów w poprzedniej …
Poniedziałek, 24 stycznia 2011
Ministerstwo Skarbu Państwa zaprosiło inwestorów do publicznego przetargu na zakup 85 proc. udziałów wydawnictwa (17 tys. udziałów).
Poniedziałek, 24 stycznia 2011
Z początkiem roku Firma Księgarska Jacek Olesiejuk spółka z ograniczoną odpowiedzialnością została przekształcona w Firmę Księgarską Olesiejuk Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowo-akcyjna.