BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 292
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji.Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości ok. 20-40 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych.Zainteresowaniem Czytelników cieszą się także działy "Prawnik radzi" oraz porady z zakresu marketingu, promocji itp., w których analizujemy największe i... najmniejsze sukcesy wydawnictw.Całości dopełnia błyskotliwy felieton Andrzeja Nowakowskiego. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (tegorocznym laureatem został WSiP).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie.
W Numerze
Poniedziałek, 24 stycznia 2011
Czy warto było?
 Nie wiem czy po trzech tygodniach funkcjonowania rynku w warunkach „okresu przejściowego stawki 0 proc. VAT dla książki” znalazłby się jakikolwiek wydawca/ księgarz/dystrybutor zadowolony z tej sytuacji. Obawiam się, że to, co ogłaszano w grudniu za „sukces negocjacyjny Polskiej Izby Książki”, okazało się być kosztowną pomyłką. Zamieszania z tego tytułu jest więcej niż korzyści, a koszty związane z koniecznością zmian ISBN w dodrukach, czy też wręcz ze wstrzymaniem zamówień na zalegającą w magazynach ofertę ujętą …
Poniedziałek, 24 stycznia 2011
Odpowiedzialność członka zarządu
Wyrokiem z dnia 5 stycznia 2011 roku Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy VIII Wydział Gospodarczy uwzględnił w całości powództwo przeciwko Zbigniewowi Rawskiemu i zasądził na rzecz powoda od pozwanego kwotę 40.232 zł wraz z ustawowymi odsetkami. Pomimo, iż jest to wyrok jeszcze nieprawomocny, gdyż pozwanemu służy od niego apelacja, niewątpliwie jest tylko kwestią czasu, kiedy wierzyciel będzie dysponował tytułem wykonawczym i nastąpi wszczęcie postępowania egzekucyjnego.
Poniedziałek, 24 stycznia 2011
Niemieckie wzorce
„Czy są gdzieś muchy o smaku marchewkowym” – książką dla najmłodszych czytelników o tak intrygującym tytule zadebiutowała na rynku wydawniczym oficyna Kika. Wydawnictwo powstało w lutym 2010 roku. – Mieszkając w Niemczech jako młoda mama odkryłam tam wspaniałe książki dla moich dzieci – opowiada o początkach swojej firmy jej właścicielka, Katarzyna Kiełbińska. – Po przyjeździe do Polski zaczęłam badać tutejszy rynek książki, korzystałam ze szkoleń, publikacji. Gdy już podjęłam decyzję o założeniu własnego wydawnictwa, zaczęłam …
Poniedziałek, 24 stycznia 2011
Rozmowa z Adamem Widmańskim i Wojciechem Kuhnem, współwłaścicielami i członkami zarządu Wydawnictwa W.A.B.
Czy uważacie się za najlepsze wydawnictwo w Polsce?Wojciech Kuhn: Tak. Adam Widmański: Nie. Ładnie zaczyna się ten wywiad… WK: Jeżeli spojrzeć na program to możemy konkurować ze wszystkimi, jeżeli natomiast patrzymy na wydawnictwo jak na organizm gospodarczy, to najlepszy jest ten, który zarabia najwięcej. Wystarczy przeanalizować zestawienia bestsellerów Empiku – i tutaj oczywiście nie czułbym się najlepszy. Pewnie wyniki W.A.B. mogłyby być lepsze, gdyby program wydawniczy był bardziej komercyjny.
Poniedziałek, 24 stycznia 2011
12 stycznia w Kielcach odbyło się posiedzenie Rady Programowej Targów Edukacyjnych „Edukacja” 2011. W spotkaniu wzięło udział blisko trzydziestu członków Rady. XVI edycja Targów Edukacyjnych „Edukacja” odbędzie się w dniach 16-18 marca.
Poniedziałek, 24 stycznia 2011
„Idea prywatyzacji pracowniczej w Polsce nie jest w żaden sposób zagrożona. W ciągu ostatnich dwóch-trzech lat wykonaliśmy ogromny krok do przodu w tej dziedzinie” – mówił w czwartek wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz, który uczestniczył w konferencji Pracodawców RP „Czy prywatyzacja pracownicza jest w Polsce zagrożona?”.
Poniedziałek, 24 stycznia 2011
Od kilku miesięcy Empik prowadzi sprzedaż e-booków, obecnie w jego ofercie dostępnych jest już blisko 7000 tytułów. Jak czytamy w wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej” z 13 stycznia, przedstawiciele rynku uważają jednak, że firma nie dokonała rewolucji w tym zakresie. „Empik z Oyo nie jest poważnym impulsem. Ubiegły rok nie był dla rynku przełomowy.
Poniedziałek, 24 stycznia 2011
Paszport dla Karpowicza Ignacy Karpowicz otrzymał Paszport „Polityki” za rok 2010 w kategorii literatura. Został nagrodzony za powieść „Balladyny i romanse” (WL) – za rozmach, odwagę i poczucie humoru oraz zaufanie do czytelnika, który zostaje zaproszony do inteligentnej rozmowy o współczesności. – Miniony rok był obfity w literaturze, w przeciwieństwie od roku poprzedniego, ale wiele książek przeszło bez echa – powiedziała dziennikarka „Polityki” Justyna Sobolewska, która wraz z pisarzem Piotrem Pazińskim, laureatem Paszportów w poprzedniej …
Poniedziałek, 24 stycznia 2011
Ministerstwo Skarbu Państwa zaprosiło inwestorów do publicznego przetargu na zakup 85 proc. udziałów wydawnictwa (17 tys. udziałów).
Poniedziałek, 24 stycznia 2011
Z początkiem roku Firma Księgarska Jacek Olesiejuk spółka z ograniczoną odpowiedzialnością została przekształcona w Firmę Księgarską Olesiejuk Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowo-akcyjna.