BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 296
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji.Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości ok. 20-40 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych.Zainteresowaniem Czytelników cieszą się także działy "Prawnik radzi" oraz porady z zakresu marketingu, promocji itp., w których analizujemy największe i... najmniejsze sukcesy wydawnictw.Całości dopełnia błyskotliwy felieton Andrzeja Nowakowskiego. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (tegorocznym laureatem został WSiP).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie.
W Numerze
Poniedziałek, 21 marca 2011
WNT i WP niechciane?
Trwa exodus znajdujących się w likwidacji Wydawnictw Naukowo-Technicznych. Doszło do podpisania wstępnej umowy zbycia nieruchomości, na którą złożyła się kamienica oraz powierzchnia magazynowa przy ul. Mazowieckiej 2/4. Nieznane są warunki finansowe zawartego porozumienia.
Poniedziałek, 21 marca 2011
Nowy prezes WSiP
„Rada Nadzorcza firmy Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Sp. z o.o. przyjęła rezygnację Adama Małachowskiego z pełnienia funkcji prezesa zarządu” – poinformowało edukacyjne wydawnictwo w oficjalnym komunikacie.
Poniedziałek, 21 marca 2011
Główna Księgarnia Techniczna
 Mało znajdziemy księgarń, które los doświadczyłby w stopniu podobnym, co renomowaną Główną Księgarnię Techniczną. Zmiany właścicielskie i zarządcze w obrębie Domu Książki Warszawa, do którego GKT zawsze należała, oraz związane z tym kolejne koncepcje wykorzystania jej potencjału sprawiały, że załoga przez co najmniej kilka lat nie mogła czuć się pewnie.
Poniedziałek, 21 marca 2011
Technologiczne nowinki z Niemiec
Gdy w połowie 2009 roku niemiecka branża wydawnicza ekscytowała się wprowadzaniem pierwszych czytników e-booków, trzy firmy niezależnie od siebie pracowały nad innowacyjnym urządzeniem wzbogacającym drukowaną książkę o materiały dźwiękowe. W październiku zeszłego roku na rynku pojawiły się Tiptoi i Toystick, w lutym tego roku Ting. Te niewielkie urządzenia o kształcie grubych długopisów rewolucjonizują rynek książki dziecięcej i edukacyjnej w Niemczech.
Poniedziałek, 21 marca 2011
Rozmowa z Beatą Lewandowską-Kaftan, dyrektorem zarządzającym Pionu Książki w wydawnictwie Egmont Polska
W wydawnictwie pojawiłaś się w maju ubiegłego roku. Co tu zastałaś?Chyba po pierwsze powinnam wyjaśnić, dlaczego w ogóle się tu znalazłam (śmiech)… Ale możemy zacząć od tego, co spotkało mnie tu „na dzień dobry”. Przede wszystkim Egmont okazał się firmą bardzo przyjazną i w gruncie rzeczy bardzo łatwą do aklimatyzacji, otwartą na „nowych”. I spotkałam tu mnóstwo interesujących ludzi. To co zdecydowało o wyborze tej właśnie firmy?Na pewno to, że Egmont jest polskim liderem w …
Poniedziałek, 21 marca 2011
Nowy podmiot będzie wydawał książki dla dzieci. Prezesem wydawnictwa została Iwona Jędrzejewska. Redakcją kierować będzie Dorota Szymborska, a promocją Anna Schwerin.
Poniedziałek, 21 marca 2011
Według informacji firmy badawczej IDC, w ostatnim kwartale 2010 roku światowa sprzedaż tabletów przekroczyła 10 mln sztuk. W tym czasie sprzedano także 6 mln e-czytników. Jak podał IDC, udział Apple w rynku tabletów zmniejszył się w tym okresie z 93 do 73 proc. Była to przede wszystkim zasługa popularności urządzenia Galaxy Tab koncernu Samsung, który zdobył ponad 17 proc. udziałów w rynku. W IV kwartale 89 proc. wszystkich tabletów sprzedano w USA, Europie Zachodniej i …
Poniedziałek, 21 marca 2011
 Jak poinformował na swojej stronie internetowej Instytut Książki, w ostatnich tygodniach, w ramach prowadzonego przez tę instytucję programu promocji czytelnictwa, zarejestrowano 800. Dyskusyjny Klub Książki.
Poniedziałek, 21 marca 2011
 Jak poinformowała firma Ars Polona S.A., organizator Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, w lutym wniosła ona pozew do sądu przeciwko Spółce Murator Expo i Spółce Targi Książki Sp. z o.o. We wspomnianym wniosku zarzuca ona wymienionym podmiotom stosowanie nieuczciwej konkurencji w związku z organizowaniem Warszawskich Targów Książki.
Poniedziałek, 21 marca 2011
„LexisNexis Polska, wydawca Serwisu Prawniczego LexPolonica, wystąpiło do firmy Wolters Kluwer Polska z wezwaniem do zaniechania naruszenia autorskich praw majątkowych polegającym na bezprawnym wykorzystywaniu fragmentów utworów LexisNexis w Serwisie Informacji Prawnej Lex w postaci ‘tez z czasopism’ oraz do usunięcia treści już zamieszczonych” – poinformowało Wydawnictwo LexisNexis Polska.