BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 298
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 18 kwietnia 2011
PIK o problemach dystrybucyjnych
Informację PIK o spotkaniu poświęconym dystrybucji potraktowało poważnie blisko 70 wydawców, którzy 15 kwietnia pojawili się w siedzibie wydawnictwa Bellona. Na zaproszenie Izby odpowiedzieli i na spotkanie dotarli także: prezes Azymutu Teresa Włochyńska, Krzysztof Olesiejuk oraz Jan Sieracki prezes zarządu Matrasa.
Poniedziałek, 18 kwietnia 2011
W Krakowie o prawach autorskich
 W dniach 5-6 kwietnia w Krakowie odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „Korzystanie z książek i prasy a prawa autorów i wydawców – sytuacja w Polsce na tle europejskim”. Jej organizatorem było Stowarzyszenie Autorów i Wydawców „Polska Książka” przy udziale Stowarzyszenia Wydawców Repropol, pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Poniedziałek, 18 kwietnia 2011
Rozmowa z ks. Józefem Polakiem SJ – dyrektorem naczelnym Wydawnictwa WAM
Czy WAM jest największym i najlepszym wydawnictwem katolickim w Polsce? To jest rzecz, którą dopiero odkrywam. Z końcem 2009 roku wróciłem do kraju po kilkunastu latach pobytu zagranicą i rozpocząłem pracę w WAM. Można powiedzieć, że właściwie nie jest to jedno wydawnictwo, ale kilka wydawnictw pod jednym szyldem, gdyż nazwa jest ta sama. Bo przecież wydajemy publikacje w bardzo szerokim spektrum: książki poświęcone duchowości, książki naukowe, a nawet dziecięce. W ofercie mamy i literaturę piękną, …
Poniedziałek, 18 kwietnia 2011
XVII Targi Wydawców Katolickich
Tegoroczna edycja Targów Wydawców Katolickich (8-10 kwietnia) to kolejny sukces nie tylko organizatorów, ale także całego segmentu książki katolickiej. Podkreślił to już w przemówieniu inaugurującym ks. kardynał Kazimierz Nycz, podkreślając jak bardzo zmienił się w ciągu tych niemal dwóch dekad obraz książki katolickiej w Polsce. Wyrazem tego były też, co podkreślił hierarcha, zeszłoroczne przenosiny targów z niemal spartańskich warunków w szkole przy ul. Św. Bonifacego na warszawskich Stegnach do Arkad Kubickiego w kompleksie Zamku Królewskiego. …
Poniedziałek, 18 kwietnia 2011
Targi „Poligrafia 2011” w Poznaniu
Głowa słomianego misia z kultowej komedii Stanisława Barei była wprawdzie prezentowana jako jeden z eksponatów na Międzynarodowych Targach Artykułów i Usług Reklamowych Euro-Reklama 2011 w Poznaniu, jednak z pewnością mogła się też stać symbolem Targów Poligrafia 2011, które równolegle odbywały się w ubiegłym tygodniu (od 12 do 15 kwietnia) w nowoczesnych halach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wprawdzie, jak zauważali zwiedzający poznańską imprezę, „oczko mu się nie odlepiło, temu misiu”, to jednak odwołanie do lat osiemdziesiątych ubiegłego …
Poniedziałek, 18 kwietnia 2011
40. Targi Książki w Londynie
 Londyn to prawdziwa mekka dla wydawców. To jedno z tych miast na świecie, w których można poczuć powiew rodzących się trendów. To tutaj podpisuje się intratne kontrakty, zachwala się autorów oraz tytuły, które mogą zyskać status światowych bestsellerów.
Poniedziałek, 18 kwietnia 2011
Podsumowanie roku
Działająca od 2005 roku księgarnia Audiobook.pl specjalizująca się w sprzedaży książek audio (płyty i pliki), dokonała subiektywnego podsumowania dla rynku audiobooków za rok ubiegły.
Poniedziałek, 18 kwietnia 2011
Czytelnictwo z inteligenckiej perspektywy
Badania ukazujące przerażająco niski poziom polskiego czytelnictwa skłaniają branżę wydawniczą, instytucje państwowe i społeczne do wspólnych działań proczytelniczych. Czy uda się stworzyć koalicję na rzecz książki i skłonić Polaków do czytania?
Poniedziałek, 18 kwietnia 2011
Składnica Księgarska wygasza działalność hurtową
 „Prezes UOKiK wyraziła zgodę na połączenie Towarzystwa Obrotu Nieruchomościami Agro, Dipservice, COBO i Składnicy Księgarskiej. W wyniku transakcji powstanie nowy podmiot – Polski Holding Nieruchomości S.A., który będzie kontynuował działalność gospodarczą prowadzoną przez każdą z łączących się spółek” – czytamy w wydanym w związku z tą decyzją komunikacie Urzędu.
Poniedziałek, 18 kwietnia 2011
Raport „Rynek poligraficzny w Polsce”
Zapowiadany od kilku tygodni pierwszy polski raport o rodzimym rynku poligraficznym został ogłoszony w szczególnej scenerii Targów „Poligrafia” w Poznaniu, tradycyjnej imprezy skupiającej od 1973 roku najważniejszych przedstawicieli branży drukarskiej. W trakcie tych niemal czterech dekad w polskiej poligrafii nastąpiły rewolucyjne zmiany nie tylko technologiczne, ale przede wszystkim własnościowe, otworzył się wolny rynek i powstała silna konkurencja. Jednak dzisiaj polska poligrafia jest „na zakręcie”, jak wielokrotnie powtarzano podczas poznańskiego mitingu.