BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 308
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji.Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości ok. 20-40 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych.Zainteresowaniem Czytelników cieszą się także działy "Prawnik radzi" oraz porady z zakresu marketingu, promocji itp., w których analizujemy największe i... najmniejsze sukcesy wydawnictw.Całości dopełnia błyskotliwy felieton Andrzeja Nowakowskiego. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (tegorocznym laureatem został WSiP).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie.
W Numerze
Poniedziałek, 5 września 2011
Niemiecka ofensywa Pearson Central Europe
 Obok medialnych awantur o e-podręczniki i zmiany w systemie dopuszczania książek szkolnych do użytku i ich wysokich cen, na rynku pojawiły się informacje, według których Pearson Central Europe, polski wydawca marek Pearson i Longmann przejmuje część oferty podręcznikowej do nauki języka niemieckiego wydawnictwa Langenscheidt Polska. Zapytana przez Bibliotekę Analiz prezes PCE Katarzyna Barczyńska rewelacjom tym stanowczo zaprzeczyła.
Poniedziałek, 5 września 2011
Mobilne przewodniki dla polskiego turysty
Do sprzedaży trafiły właśnie aplikacje Berlitz AppToGo – mobilne przewodniki na urządzenia firmy Apple (iPhone, iPod touch, iPad). W ofercie dostępne są obecnie aplikacje dotyczące pięciu europejskich miast – Barcelony, Londynu, Paryża, Rzymu i Berlina. W przygotowaniu znajdują się już jednak kolejne przewodniki, tym razem po miastach Polski. E-przewodniki Berlitza zawierają wszystkie informacje, które znaleźć można w przewodnikach drukowanych, począwszy od opisów atrakcji turystycznych po praktyczne wskazówki dotyczące jedzenia, picia czy miejsc w których można …
Poniedziałek, 5 września 2011
Rozmowa z Maciejem Szymańskim – prezesem NFI Empik Media & Fashion S.A.
Zacznijmy może od kilku słów na temat samego konceptu powstania i rozwoju Grupy Empik Digital & Publishing… Chcemy stworzyć możliwość udostępniania treści cyfrowych dla wszystkich firm, które prowadzą działalność w tym zakresie, w tym dla sklepów internetowych, operatorów telefonii komórkowej, sieci telewizji cyfrowych, kablowych czy dostawców internetu. Obecnie w Polsce jest kilkaset firm, które chcą sprzedawać kontent cyfrowy, jakim dysponuje nasza grupa, czyli ebooki, audiobooki, gry komputerowe w postaci downloadów oraz pliki muzyczne. Chcemy mieć …
Poniedziałek, 5 września 2011
…i obawy rynku
Pod koniec sierpnia doczekaliśmy się finału negocjacji, jakie w ostatnich miesiącach prowadził NFI Empik Media & Fashion i prezentacji założeń zapowiadanych już wcześniej planów rozwoju aktywności grupy w zakresie działalności wydawniczej. Choć dla samego EM & F przejęcie kontrolnych pakietów wydawnictw Buchmann, W.A.B. i Wilga to tylko część większej strategii, która ma być realizowana w ramach konceptu Empik Digital & Publishing. Wydawnicze transakcje kosztowały EM & F nieco ponad 25 mln zł. Nowy właściciel przewiduje, …
Poniedziałek, 5 września 2011
Rozmowa z Pawłem Filarem i Jackiem Darowskim – właścicielami hurtowni Platon
Od ubiegłego roku macie nową siedzibę. Co zmieniła w życiu firmy, nie licząc lepszego samopoczucia właścicieli?Jacek Darowski: Zmienił się system pracy, jej komfort. Realizujemy zamówienia znacznie szybciej niż z ul. Kolejowej, gdzie działaliśmy wcześniej. Nowa siedziba to dla nas przede wszystkim perspektywa zdecydowanie szybszego rozwoju. Co znaczy „znacznie szybciej”? JD: Szybciej w tym sensie, że jesteśmy w stanie zrealizować znacznie więcej zamówień w danym czasie. Kompletacja zamówień zajmuje mniej czasu, ponieważ zamówienie może być konfekcjonowane …
Poniedziałek, 5 września 2011
Wydawnictwo Bajka i Platon rozwiązali umowę o dystrybucję na wyłączność.
Poniedziałek, 5 września 2011
 Łódzkie Zakłady Graficzne są przedmiotem przetargu, jaki ogłosiło Ministerstwo Skarbu Państwa. W zaproszeniu do zakupu udziałów w łódzkiej drukarni, jakie zostało skierowane do inwestorów, przewidziano termin składania ofert do 27 września.
Poniedziałek, 5 września 2011
Olsztyńska Książnica Polska uruchomiła trzy kolejne placówki – są to księgarnie naukowe na Uniwersytecie Gdańskim: w hallu głównym Biblioteki Uniwersyteckiej w Gdańsku (ul. Wita Stwosza 53), na Wydziale Zarządzania w Sopocie (ul. Armii Krajowej 101) oraz na Wydziale Ekonomicznym w Sopocie (ul. Armii Krajowej 119/121). Kierownikiem zespołu Księgarń Uniwersyteckich jest Mirosław Szczegiecki.
Poniedziałek, 5 września 2011
 Najprawdopodobniej na przełomie września i października Amazon ma zaprezentować i wprowadzić do sprzedaży swój tablet. Urządzenie ma kosztować – 99 dolarów, czyli kilka razy mniej niż iPad firmy Apple, z którym ma rywalizować tablet Amazona.
Poniedziałek, 5 września 2011
 Po dziesięciu miesiącach do wydawnictwa wraca Beata Stasińska. Po zmianach własnościowych, jakie zaszły w ostatnich tygodniach w wydawnictwie, czyli przejęciu przez Empik Media & Fashion pakietu kontrolnego w spółce, Beata Stasińska została prezesem zarządu oficyny. Należy do niej także 12,5 proc. udziałów w firmie, które EM & F może odkupić począwszy od kwietnia 2015 roku.