BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 328
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji.Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości ok. 20-40 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych.Zainteresowaniem Czytelników cieszą się także działy "Prawnik radzi" oraz porady z zakresu marketingu, promocji itp., w których analizujemy największe i... najmniejsze sukcesy wydawnictw.Całości dopełnia błyskotliwy felieton Andrzeja Nowakowskiego. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (tegorocznym laureatem został WSiP).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie.
W Numerze
Wtorek, 29 maja 2012
Czy ktoś widział kiedykolwiek czytającego Japończyka? Nie chodzi mi bynajmniej o zasugerowanie, że stan czytelnictwa w Japonii osiągnął statystyczny poziom tegoż w pięknym Kraju nad Wisłą. Otóż nie! W Kraju Kwitnącej Wiśni jest pod tym względem zapewne lepiej niż u nas, ale... ja naprawdę nigdy nie widziałem czytającego Japończyka.
Wtorek, 29 maja 2012
Rosja na III Warszawskich Targach Książki
Podczas tegorocznych Warszawskich Targów Książki jednym z najaktywniejszych wystawców zagranicznych była Rosja. Głównym organizatorem tych wydarzeń był Departament Mediów i Reklamy, który w Warszawie przedstawił ekspozycję produkcji drukowanej i multimedialnej pod tytułem "Moskwa w Książce", na którą złożyła się prezentacja przykładów produkcji ponad 50 oficyn wydawniczych działających w rosyjskiej stolicy.
Wtorek, 29 maja 2012
O własności intelektualnej na WTK
Współorganizowana przez Polską Izbę Książki i Izbę Wydawców Prasy debata "Prawo własności w dobie Internetu PRO - CONTRA", która odbyła się w drugim dniu III Warszawskich Targów Książki cieszyła się znacznym zainteresowaniem przedstawicieli środowiska książki. Za stołem prezydialnym zasiedli przedstawiciel ministerstwa cyfryzacji, reprezentanci nauki, środowiska książki i prasy, ludzie kultury (w tym dziennikarze) oraz prawnik (prawniczka). Wszyscy oni pochylali się nad problemem prawa własności intelektualnej w internecie: jego przestrzeganiem, łamaniem i propozycjami zmian. Całość moderował …
Wtorek, 29 maja 2012
Aplikacje i fenomen iPada (2)
Problemy z definicją książki komplikują się, gdy w rozważaniach teoretycznych wykraczamy poza pojęcie książki i zajmujemy się kulturą interaktywną, z natury swojej wielomedialną i obejmującą szerokie spektrum społecznych aktywności komunikacyjnych.
Wtorek, 29 maja 2012
Wybrane europejskie modele licencyjne
Europejskie organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi intensyfikują obecnie działania na polu licencjonowania w edukacji, żeby za swoim pośrednictwem zapewnić instytucjom oświatowym i naukowym jak najszerszy odpłatny dostęp do chronionych treści. Podczas gdy OZZ w krajach Europy Zachodniej starają się obecnie przede wszystkim o dostosowanie istniejących już systemów licencyjnych do oferowania szkołom i uniwersytetom treści cyfrowych, w Polsce sprawny system licencjonowania w edukacji wymaga budowy od podstaw. Przeszkodę stanowi zbyt szeroki wyjątek dozwolonego użytku publicznego w …
Wtorek, 29 maja 2012
Najsłynniejsze procesy w branży wydawniczej
"Wstyd i pieniądze" - taki rewolwerowy tytuł miała konferencja prawna przypominająca najsłynniejsze procesy w polskiej branży wydawniczej, jaka odbyła się w piątek 11 maja podczas tegorocznych Warszawskich Targów Książki. Prelegentki: Joanna Hetman-Krajewska i Joanna Lassota przedstawiały historię sporów prawnych dotyczących różnych zagadnień związanych z działalnością wydawców, autorów a nawet urzędów państwowych. Nie były to tylko sprawy z dziedziny prawa autorskiego, ale również ochrony własności przemysłowej, a nawet kilka spraw z dziedziny prawa karnego - postępowań …
Wtorek, 29 maja 2012
Raport o polskiej poligrafii
Podczas zakończonych 15 maja w DÄ‚Ä˝sseldorfie targów Drupa 2012, największej na świecie imprezy wystawienniczej branży poligraficznej, przedstawiono raport "Rynek poligraficzny w Polsce". "Raport" dzięki współpracy Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga z firmą badawczą KPMG w ramach nowego programu Partnerstwo dla Promocji Polskiej Poligrafii, który ma być pierwszym projektem nowej instytucji - Instytutu Gutenberga. Ideę powstania tego Instytutu przedstawił na łamach "Raportu" Jacek Kuśmierczyk, kanclerz Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga.
Wtorek, 29 maja 2012
Wtorek, 29 maja 2012
Wtorek, 29 maja 2012