"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 4/2014
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Wtorek, 22 kwietnia 2014
Rozmowa z Etienne Davodeau, wielokrotnym laureatem nagród na Festiwalu Komiksów w Angouleme
– Akcja większości pana komiksów rozgrywa się w pańskim rodzinnym regionie Pays de la Loire. Czy to oznacza, że jest pan bardzo związany z Krainą nad Loarą? – Nie, nie jestem szczególnie przywiązany. Rzeczywiście wiele moich książek opowiada o regionie, w którym mieszkam i gdzie się urodziłem, a to dlatego, że chcę mówić o tym, co widziałem, co przeżyłem. Urodziłem się w roku 1965 w Pays de la Loire, w środowisku robotników zaangażowanych politycznie. I to …
Wtorek, 22 kwietnia 2014
Po festiwalu w Angouleme
Na zakończonym w lutym międzynarodowym festiwalu w Angouleme nagrodę za najlepszy komiks ubiegłego roku otrzymał Alfred za tytuł „Come Prima”. Oto o czym on jest. Giovanni przyjeżdża do Francji przekonać starszego brata, Fabio, do powrotu do Włoch. Niespełniony bokser uciął wszystkie kontakty z rodziną. Giovanni chce razem z Fabio rozsypać prochy niedawno zmarłego ojca w ich rodzinnej wiosce. Przemierzają razem całe Włochy. Ta podróż zbliża ich do siebie, ale przede wszystkim pozwala odkryć kim są …
Wtorek, 22 kwietnia 2014
Rozmowa z Józefem Henem
– Panie Józefie, słuchając pańskich opowieści, trudno uwierzyć, że skończył pan 90 lat. To po prostu niemożliwe! – Ale taka jest matematyka, 90 lat. Jeśli trudno pani uwierzyć, to panią uspokoję, bo nagle nie umiałem przypomnieć sobie nazwiska autora „Świec na wietrze”. Chodziło o Grigorija Kanowicza. Na podstawie jego książki zrobiłem scenariusz, który uchodził za wielki. Kanowicz też był tego zdania i przetłumaczył go z powrotem na rosyjski, bo on pisał po rosyjsku. I teraz, może …
Wtorek, 22 kwietnia 2014
150. rocznica urodzin Stefana Żeromskiego
W lutym roku 1918 Stefan Żeromski napisał artykuł „Projekt Akademii Literatury Polskiej”. Tekst ukazał się wkrótce jako broszura, ale nie wzbudził, także w środowiskach literackich, ożywionych dyskusji, nie zainspirował na razie ani polemik, ani apologii. Wciąż jeszcze przecież trwała wojna, polscy żołnierze w mundurach armii państw zaborczych wciąż ginęli na wszystkich europejskich frontach. Rosja co prawda już zapadła się pod własnym ciężarem, już wiadomo było, że na ziemiach jej dawnego zaboru powstanie jakaś forma polskiej …
Wtorek, 22 kwietnia 2014
Andrzej Kuryłowicz (1955-21.03.2014)
Miałem napisać całkiem o czymś innym, ale… smutno. Smutno mi dziś, dwudziestego pierwszego marca, w piątek. Zmarł Andrzej Kuryłowicz. Odwróciła się znacząca, gęsto zapisana karta w księdze wydawców polskich. Jeśli stwierdzę „w księdze bez wątpienia znaczących wydawców polskich dwudziestego wieku”, to nawet słowem nie przesadzę. Pamiętam, kiedyś Andrzej powołał mnie jako świadka przy okazji jednego z jego licznych procesów sądowych. Sędzina poprosiła, abym opowiedział coś więcej na temat powoda. Mógłbym tamte słowa, wypowiedziane w obecności Kuryłowicza, …
Wtorek, 22 kwietnia 2014
Między wierszami
Okoliczności aresztowania i zgonu generała „Grota” to jedna z największych zagadek polskiej historii. O działalności agentów Gestapo w AK – Blanki Kaczorowskiej i Ludwika Kalksteina, którzy doprowadzili do aresztowania komendanta głównego Armii Krajowej, jak również o przebiegu ostatnich miesięcy życia generała Stefana Roweckiego pisze w swojej nowej książce „Generał ‘Grot’. Kulisy zdrady i śmierci” Witold Pronobis. Zaprezentowano ją w Muzeum Powstania Warszawskiego, które współuczestniczyło w publikacji ze zmartwychstałą, że tak powiem, oficyną Editions Spotkania. U …
Poniedziałek, 21 kwietnia 2014
Tezy o tym, że wyniki międzynarodowych badań kompetencji uczniów świadczą o poprawie jakości polskich gimnazjów należy przyjmować ostrożnie. Podporządkowywanie polityki edukacyjnej państwa nieustannemu sprawdzaniu, na którym miejscu znajduje się ono w tym rankingu, jest bezsensowne. O czym ma świadczyć to, czy w kolejnym pomiarze i rankingu uczniowie wypadli lepiej, czy gorzej? Czy o jakości wykształcenia społeczeństwa, czy też o sprawności uczenia „do testu”?
Poniedziałek, 21 kwietnia 2014
Rozmowa z Piotrem Lipińskim, autorem biografii inżyniera Jacka Karpińskiego pt. „Geniusz i świnie”
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, choć ukazuje ciężki los kobiet na wsi polskiej w wieku XX, idealnie wpisuje się w narrację, w której za pomocą problemu chłopskiego i rzekomego kolonializmu na ziemiach dawnej …
2
"Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu"
David Goggins
Z książki „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” Davida Gogginsa: „Budda powiedział, że życie jest cierpieniem. Nie jestem buddystą, ale wiem, co miał na myśli, i ty też. Aby …
3
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
Jedna z rad Jamesa Cleara zawartych w „Atomowych nawykach. Drobnych zmianach, niezwykłych efektach”: jeżeli nie możesz znaleźć gry, której zasady ci sprzyjają, stwórz ją. OK, kiedy jednak nikt nie zechce grać w nią z nami, …