BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 413
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji.Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości ok. 20-40 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych.Zainteresowaniem Czytelników cieszą się także działy "Prawnik radzi" oraz porady z zakresu marketingu, promocji itp., w których analizujemy największe i... najmniejsze sukcesy wydawnictw.Całości dopełnia błyskotliwy felieton Andrzeja Nowakowskiego. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (tegorocznym laureatem został WSiP).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie.
W Numerze
Czwartek, 3 grudnia 2015
Kompleksowe usługi edytorskieMarzenę
Wydawcy, dążąc do obniżenia kosztów produkcji swoich publikacji, coraz częściej stosują system outsourcingu, czyli przekazywania podmiotom zewnętrznym części swoich zadań. W tym celu korzystają z pomocy firm packagerskich.
Czwartek, 3 grudnia 2015
Nadmorski Plener Czytelnicy
Po raz czwarty Murator Expo, spółka Targi Książki oraz miasto Gdynia zaprosili wydawców na spotkanie z czytelnikami nad morzem. Zaproszenie przyjęło 60 firm wydawniczych i dystrybucyjnych, które wystąpiły w 49 stoiskach, a wśród nich Agora, Akapit Press, Bellona, Dom Wydawniczy Rebis, Dwie Siostry, Literatura, Media Rodzina, Muza, Sonia Draga, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Wydawnictwo Salezjańskie, Zakamarki oraz Zysk i S-ka.
Czwartek, 26 listopada 2015
Podręczniki i zaopatrzenie bibliotek
Zgodnie z oczekiwaniami branży ministerstwo edukacji stało się, na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy, jednym z głównych rozgrywających rynku publikacji szkolnych. Przede wszystkim poprzez zmianę prawnych zasad dopuszczania i obrotu podręcznikami w obszarze nauczania ogólnego (szkoła, podstawowa, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne), co w zasadniczy sposób wpłynęło na zmianę modelu handlowego wydawców tego segmentu i bardzo wyraźnie odbiło się na przychodach sektora detalicznego, zwłaszcza poprzez znaczący spadek obrotu księgarń niezależnych. Obecnie w znaczący sposób to właśnie MEN określa …
Czwartek, 26 listopada 2015
Drukarnia i Księgarnia św. Wojciecha odzyskała przed laty działki w Poznaniu, znacjonalizowane uprzednio z naruszeniem prawa. Przechodzi przez nie trasa tramwajowa do dzielnicy Franowo, ułożona w latach 70-tych ubiegłego wieku. Poinformowała o tym "Gazeta Wyborcza" z 22 lipca. Czytamy dalej, że obecnie wydawnictwo domaga się "od miasta ok. 20 mln zł za bezumowne korzystania z gruntów".
Czwartek, 26 listopada 2015
Przez cały lipiec na antenie TVP Kultura Justyna Sobolewska i Wojciech Bonowicz rozmawiają z polskimi poetami. Każdy z odcinków to dwudziestopięciominutowa rozmowa podzielona na trzy części. W pierwszej debiut autora zestawiany jest z ostatnią książką. W drugiej mowa jest o literackiej aktywności twórcy poza pisaniem poezji. W trzeciej konwersacja skupia się na jednym wierszu.
Czwartek, 26 listopada 2015
SAiW Copyright Polska, organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi wydawców, przygotowuje wypłatę wynagrodzeń z opłat reprograficznych zainkasowanych w roku 2014 dla wydawców, w których opiera się m.in. na danych dotyczących działalności wydawniczej za lata 2012 i 2013. O ile w poprzednich latach dane o działalności wydawniczej zestawiane przez Bibliotekę Narodową były wystarczające, o tyle w tym roku dane dotyczące liczby nakładów za rok 2013 są niekompletne, co znacząco utrudnia dokonanie w pełni efektywnego i sprawiedliwego dla …
Czwartek, 26 listopada 2015
Magazyn "Forbes" opublikował ranking najlepiej zarabiających pisarzy w minionym roku. Na szczycie listy znaleźli się James Patterson, John Green i Veronica Roth. "Forbes", przy tworzeniu rankingu, bierze pod uwagę sprzedaż książek drukowanych, e-booków, audiobooków, do tego zyski pochodzące z praw do filmów i seriali telewizyjnych. Zestawienie dotyczy okresu od czerwca 2014 do czerwca 2015 roku.
Czwartek, 26 listopada 2015
W ostatnich miesiącach na łamach Biblioteki Analiz często pojawiał się temat zamieszania wokół Państwowego Instytutu Wydawniczego. Na pytanie o plany wobec Państwowego Instytutu Wydawniczego, jakie kierowaliśmy w tym miejscu do dwóch ministrów i nowego likwidatora wydawnictwa usłyszeliśmy odpowiedź od pani prof. Małgorzaty Omilanowskiej, minister kultury i dziedzictwa narodowego, która w poniedziałek 20 lipca była gościem red. Janiny Paradowskiej w porannym programie Radia TOK FM.
Czwartek, 26 listopada 2015
TVP Kultura ogłosiło kolejną edycję literackiego plebiscytu, w ramach którego zostanie wyłoniona "Najgorętsza książka lata". Tytuł otrzyma pozycja, która zdobędzie najwięcej głosów widzów. Każdy czytelnik może zagłosować tylko na jedną spośród dziesięciu książek wybranych przez organizatora:
Czwartek, 26 listopada 2015
Pod koniec lipca opublikowano oficjalny regulamin Nagrody Literackiej Miasta Krakowa. Fundatorem nagrody jest Gmina Miejska Kraków, a pełna nazwa nagrody brzmi: "Nagroda im. J. Conrada Korzeniowskiego". Partnerami strategicznymi wyróżnienia są: Instytut Książki, Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.