BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 422
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji.Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości ok. 20-40 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych.Zainteresowaniem Czytelników cieszą się także działy "Prawnik radzi" oraz porady z zakresu marketingu, promocji itp., w których analizujemy największe i... najmniejsze sukcesy wydawnictw.Całości dopełnia błyskotliwy felieton Andrzeja Nowakowskiego. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (tegorocznym laureatem został WSiP).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie.
W Numerze
Czwartek, 7 stycznia 2016
W minionym tygodniu pojawił się interesujący ranking - ranking bibliotek. Wpierw wydrukowała go "Rzeczpospolita" (wspólnie z Instytutem Książki organizator rankingu), a ochoczo podchwyciła nasza branża, na portalach - bibliotekarskim Pulowerku, ale i "naszych" Runku-Ksiazki.pl i Wirtualnym Wydawcy.
Czwartek, 7 stycznia 2016
9,3 mld euro, 87 tys. tytułów
Börsenverein des Deutsches Buchhandels czyli Związek Giełdowy Niemieckiego Handlu Książką, co jest oficjalnie tłumaczone jako Niemiecki Związek Wydawców i Księgarzy, jak co roku w trakcie październikowych Targów Książki we Frankfurcie opublikował podsumowanie roku poprzedniego.
Czwartek, 7 stycznia 2016
Salon Ciekawej Książki
W niedzielę 22 listopada zakończył się trwający trzy dni Salon Ciekawej Książki w Łodzi. - W tym roku zorganizowaliśmy Salon już po raz piąty, a po raz trzeci w pięknych i klimatycznych wnętrzach Centralnego Muzeum Włókiennictwa, doskonale pasujących do literatury, książek i czytelnictwa - powiedziała Bibliotece Analiz Katarzyna Drobińska, prezes zarządu Międzynarodowych Targów Łódzkich. Gościmy w tym roku ponad 60 wydawców z całej Polski, którzy oferują bardzo szeroki przekrój literatury, zarówno dla dorosłych, jak i …
Czwartek, 7 stycznia 2016
Liderzy krajowi i regionalni
- Biblioteki wiedzą jak funkcjonować w zmieniającym się świecie, dlatego zaczynają się znowu liczyć - tezę tę potwierdza obecność tej tematyki w exposé premier Beaty Szydło. Bibliotekarze są dziś znakomicie wykształconymi menadżerami kultury działającymi na rzecz lokalnych społeczności - stwierdził dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej podczas ubiegłotygodniowej uroczystości ogłoszenia wyników piątego Rankingu Bibliotek organizowanego przez Instytut Książki i redakcję dziennika "Rzeczpospolita".
Czwartek, 7 stycznia 2016
O rynku książki inaczej
Kilka tygodni temu w mediach, w tym w "Gazecie Wyborczej" przetoczyła się dyskusja o upadku, znikaniu kolejnych księgarń, zwyżkujących cenach książek itp. i o planowanej regulacji ustawowej, próbującej ustabilizować, a może nawet zredukować ceny książek.
Czwartek, 7 stycznia 2016
Liderzy świątecznych zakupów
Według najnowszego badania firmy Deloitte "Zakupy Świąteczne 2015" statystyczna polska rodzina zamierza w tym roku wydać średnio 1282,00 zł (302 euro wobec średnich europejskich wydatków na poziomie 513 euro), czyli o ok. 11 proc. więcej niż w 2014 roku. Analiza polskich klientów to część europejskiego projektu badawczego realizowanego także wśród konsumentów z krajów takich jak: Wielka Brytania, Francja, Portugalia, Hiszpania, Włochy, Grecja, Niemcy, Belgia, Holandia, Dania, Rosja, Słowenia.
Czwartek, 7 stycznia 2016
Amazon podsumował pierwszy rok działalności w Polsce. Obecnie firma prowadzi w naszym kraju centrum rozwoju technologicznego w Gdańsku oraz trzy centra logistyczne: dwa w okolicach Wrocławia i jedno pod Poznaniem.
Czwartek, 7 stycznia 2016
Na początku listopada "Gazeta Wyborcza" ogłosiła listę 10 książek nominowanych do siódmej edycji konkursu o Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego za najlepszą książkę historyczną roku. Do konkursu można zgłaszać reportaże historyczne, monografie, biografie i wspomnienia - zarówno pierwsze wydania książki autora polskiego, jak i pierwsze polskie wydania przekładu autora zagranicznego.
Czwartek, 7 stycznia 2016
W 2016 roku Instytut Książki organizuje wspólne stoiska polskich wydawców na międzynarodowych targach książki w: Bolonii (4-7 kwietnia), Londynie (12-14 kwietnia), Chicago (11-14 maja), Frankfurcie (19-23 października).
Czwartek, 7 stycznia 2016
W firmie Stora Enso Polska nastąpiły zmiany personalne. Jak poinformowała 12 listopada Poligraficzna Agencja Informacyjna PrintinPoland.com, Piotr Kuzebski, dotychczasowy dyrektor zarządzający spółki i dyrektor sprzedaży kartonów i produktów opakowaniowych Stora Enso na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej, rozpoczął pracę w europejskich strukturach koncernu, obejmując stanowisko dyrektora segmentu graficznego w dziale kartonów Stora Enso Consumer Board.