"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 5/2013
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Wtorek, 28 maja 2013
Między wierszami
Kłopot komunikacyjny mieli goście promocji albumu „Franciszek Pieczka. Mateusz-Woyzeck-Jańcio Wodnik” (Towarzystwo Przyjaciół Śląska) Dariusza Domańskiego (w przeszłości autora wywiadów-rzek z Janem Nowickim i Piotrem Fronczewskim). Miała ona bowiem miejsce w podwarszawskim hotelu Boss, do którego – de facto – dostać się można jedynie autem. Zwłaszcza w sobotnie wieczory, kiedy to miała miejsca ta impreza, połączona z benefisem wielkiego aktora, świętującego niedawno 85. urodziny.
Wtorek, 28 maja 2013
Jack Mayer, autor „Życia w słoiku” (AMF Plus)
– Jest pan jednym ze świadków zjawiska i legendy opisywanych w książce. Nie dotyczy to części odnoszącej się do dramatycznych wydarzeń z czasów II wojny światowej, gdy Irena Sendlerowa realizowała bohaterską akcję ocalenia jak największej liczby żydowskich dzieci, ale części, w której opisuje pan – zgodnie ze zdaniem wydrukowanym na okładce polskiego wydania książki – „jak nastolatki z Kansas odkryły i uratowały od zapomnienia polską bohaterkę holokaustu”. Chyba to nie przypadek, że rozmawiamy w bardzo …
Wtorek, 28 maja 2013
Na-molny książkowiec
Gros propozycji pochodzi z kręgu około dwudziestu (w wersji pesymistycznej) albo siedemdziesięciu (w wersji optymistycznej) firm wydawniczych. Natomiast ci olbrzymowie, którzy przede wszystkim zapełniają półki księgarń, z konieczności ekonomicznej muszą koncentrować się w dużej mierze na takim portfelu propozycji, aby zapewnił im przetrwanie. Co, jak wszyscy wiemy, w dzisiejszym niestabilnym światku przepływów finansowych wymusza liczne cesje oraz koncesje. 
Wtorek, 28 maja 2013
Polacy, mimo kryzysu, podróżują coraz więcej. Branża turystyczna, mimo zawirowań i perturbacji, ma się całkiem nieźle, a nasi rodacy, jeśli szukają gdzieś oszczędności, to raczej nie w rytualnych już corocznych wyjazdach w mniej czy bardziej egzotyczne strony świata. Zdaje się, że po peerelowskim poście zachłysnęliśmy się możliwością zobaczenia świata innego niż nasz własny i że do tej pory nam nie przeszło. Społeczny awans naszych rodaków mierzony jest nie tylko litrażem silnika nowego samochodu, nie tylko …
Wtorek, 28 maja 2013
Co czytają inni
Cóż za bezprecedensowa chwila w dziejach. Połowę miejsc pracy w Wielkiej Brytanii zajmują kobiety. W USA na każdych dwóch mężczyzn z licencjatem przypadają trzy równie wykształcone kobiety. Tak wydawca (Penguin) książki Hanny Rosin „The end of men and the rise of women” reklamuje jej tekst, zaliczając go do dzieł z gatunku „raz-na-pokolenie”. Co czytać należy jako „oryginalne”, więcej nic. 
Wtorek, 28 maja 2013
Temat numeru
W Muzeum Sztuk Pięknych w Dijon znajduje się namalowany w latach dwudziestych XV wieku obraz Roberta Campina „Boże narodzenie”. Nawet gdyby obraz nie był opisany, oglądający, choćby i niedzielny miłośnik malarstwa, natychmiast zorientuje się w jego temacie. Dostrzeże wizerunek Marii – pięknej młodej kobiety z dłońmi ułożonymi jak do modlitwy, klęczącej przed leżącym na gołej ziemi nagim noworodkiem. Że dziecko to nowonarodzony Jezus, świadczą bijące od jego maleńkiego ciałka promienie. Że kobieta to Maria, świadczą …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, choć ukazuje ciężki los kobiet na wsi polskiej w wieku XX, idealnie wpisuje się w narrację, w której za pomocą problemu chłopskiego i rzekomego kolonializmu na ziemiach dawnej …
2
"Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu"
David Goggins
Z książki „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” Davida Gogginsa: „Budda powiedział, że życie jest cierpieniem. Nie jestem buddystą, ale wiem, co miał na myśli, i ty też. Aby …
3
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
Jedna z rad Jamesa Cleara zawartych w „Atomowych nawykach. Drobnych zmianach, niezwykłych efektach”: jeżeli nie możesz znaleźć gry, której zasady ci sprzyjają, stwórz ją. OK, kiedy jednak nikt nie zechce grać w nią z nami, …