WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE
nr 51
"Wiadomości Księgarskie" to czasopismo adresowane do księgarzy. Zawiera informacje z życia branży księgarskiej i szeroko pojętego rynku książki. Prezentuje wydarzenia i sprawy ważne z punktu widzenia środowiska księgarskiego oraz wypowiedzi najważniejszych przedstawicieli polskiego rynku książki.  Oprócz aktualności, publicystyki i artykułów o charakterze poradnikowym pismo podnosi kwestie kształcenia księgarskiego oraz publikuje wspomnienia i teksty z historii polskiego księgarstwa. To jedyne na polskim rynku pismo dla księgarzy.  Po raz pierwszy "Wiadomości Księgarskie" ukazały się w 1993 roku i przez 11 lat były biuletynem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgarzy Polskich. Od 2004 roku wydawcą czasopisma jest Biblioteka Analiz Sp. z o.o.  Czasopismo obecnie ukazuje się jako rocznik (wcześniej było kwartalnikiem), w formie zeszytów o formacie A5, objętości ok. 90 stron, z kolorowymi okładkami i czarno-białym środkiem. Redaktorem naczelnym jest Andrzej Skrzypczak.
W Numerze
środa, 25 lipca 2007
Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Promocja Czytelnictwa ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
środa, 25 lipca 2007
Rozmowa z Pawłem Filarem – prezesem i Zbigniewem Oszczykiem – szefem promocji w firmie dystrybucyjnej Platon
– Wystartowaliście podobno z nowym pomysłem promocyjnym… Paweł Filar: – Pracowaliśmy nad nim blisko pół roku. Jednym z jego celów jest uaktywnienie księgarzy nie należących do żadnych sieci. Jednocześnie chcemy umożliwić wydawcom promocję swoich tytułów w takich księgarniach. Pomysłodawcą i animatorem całego przedsięwzięcia jest Zbyszek [Oszczyk – KF], korzystaliśmy także z konsultacji Mikołaja Burcharda. Za pośrednictwem naszych przedstawicieli handlowych zamierzamy zaangażować w to przedsięwzięcie jak najwięcej kolegów księgarzy. – Na czym konkretnie polega wasz pomysł?PF: …
środa, 25 lipca 2007
Rynek książki
Klientów księgarń w całej Polsce 23 kwietnia, a w wielu placówkach również w weekand poprzedzający ten dzień, czekała miła niespodzianka – każdy zakup, katalońskim zwyczajem, premiowano czerwoną różą. Miłośnicy książek podczas Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich mogli liczyć na rabaty książkowe (od 10 do 20 proc.), z myślą o nich przygotowano spotkania z pisarzami, konkursy, maratony czytelnicze i wystawy. W wielu miejscowościach zaplanowano głośne czytanie z udziałem znanych osób, przedstawicieli lokalnych władz, a nawet …
środa, 25 lipca 2007
Wskazówki Güntera Strempla - część 1
18 maja w ramach spotkań towarzyszących 52. MTK odbyło się seminarium dla księgarzy pod hasłem: „Klient w centrum uwagi – analiza grup docelowych, marketing oraz usługi doradcze jako siła małych i niezależnych księgarń”. Organizatorami byli: Frankfurckie Targi Książki / Centrum Informacji o Książce Niemieckiej (BIZ), Polska Izba Książki, Izba Księgarstwa Polskiego oraz Ars Polona. Wykład prowadził Günter Stempl – niemiecki księgarz i autor książek dla dzieci i młodzieży.
środa, 25 lipca 2007
Kształcenie księgarskie
Tajemnicą poliszynela jest, że polskie szkolnictwo księgarskie przeżywa poważny kryzys. Uczniów co rok trafia do szkół zawodowych coraz mniej, a technik księgarstwa zostaje daleko w tyle. Efekty starań szkół księgarskich o dokonanie naboru są coraz mniejsze. Nie pomagają akcje promocyjne w gimnazjach, na targach edukacyjnych, ulotki i pomoc zaprzyjaźnionych księgarń. Wystarczy zajrzeć do kilku przypadkowo wybranych placówek, aby zorientować się, że w większości z nich nie ma absolwentów szkół księgarskich. Już za kilka lat może …
środa, 25 lipca 2007
Portret księgarni
W marcu br. księgarnia „Skarbnica” obchodziła 50 lat swojego istnienia. Patronat honorowy nad jubileuszem objął prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski oraz Instytut Książki. Przez tydzień w księgarni odbywały się spotkania z krakowskimi pisarzami. W „Skarbnicy” gościli kolejno: Wiesław Drabik, s. Anastazja Pustelnik, Leszek Mazan, Mieczysław Czuma, Zbigniew Święch, Ewa Stadtmuller, Ludwik Jerzy Kern, Michał Rożek, Adam Bujak i Lucyna Olejniczak. Fragmenty książek czytali aktorzy Teatru Ludowego m.in.: dyrektor Jacek Strama, Barbara Szałapak i Krzysztof Górecki.
środa, 25 lipca 2007
Księgarstwo na świecie
Niemiecki miesięcznik branżowy „Buchreport Magazin” od wielu lat prowadzi analizy działalności księgarskiej i wydawniczej w kraju i na świecie. We wrześniowym numerze z 2006 roku znajduje się ranking dwudziestu największych sieci księgarskich świata. Zamieszczamy to zestawienie wraz z komentarzem Bogdana Klukowskiego. (RED)