"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 6/2008
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Piątek, 27 czerwca 2008
Rynek książki dla dzieci i młodzieży
Na naszych oczach zamyka się pewna epoka w dziejach rynku książki dziecięcej: Era Pottera. Ponad 320 milionów sprzedanych na całym świecie egzemplarzy z pewnością nie wyczerpuje potencjału cyklu, fakt pozostaje jednak faktem – nowych tomów już nie będzie! Oczywiście: czekają nas nadal premiery kolejnych ekranizacji, które podkręcą licznik, pojawią się specjalne edycje, zestawy i „klocki”. J.K. Rowling obiecuje także specjalną encyklopedię poświęconą światowi „Harry’ego Pottera”. Niejedna złotówka i dolar, i juan, i euro za sprawą …
Piątek, 27 czerwca 2008
Ranking dystrybutorów 2008 - Temat numeru
Według szacunków Biblioteki Analiz, obroty największych dystrybutorów książek wzrosły w 2007 roku o ponad 9 proc. (pod uwagę bierzemy wyniki dwudziestu największych przedsiębiorstw). To tyle samo, co sprzedaż książek przez wydawnictwa (wzrost z 2,36 mld zł do 2,57 mld zł). Ważna zmiana w porównaniu do rankingu z 2007 roku to spadek Azymutu z miejsca drugiego na czwarte. Na pierwszym miejscu umocniła się Firma Księgarska Jacka i Krzysztofa Olesiejuków z przychodami ze sprzedaży 154,95 mln zł …
Piątek, 27 czerwca 2008
Tadeusz Kisielewski - Rozmowa numeru
Stał się pan szerzej znany dzięki trzem książkom o tragedii w Gibraltarze, w których przedstawia pan wyniki swoich badań nad zagadką śmierci gen. Władysława Sikorskiego. Teraz zwraca nam pan uwagę na zbrodnię katyńską. Co łączy te dwie sprawy?Rzeczywiście, moje wcześniejsze książki poświęcone współczesnym stosunkom międzynarodowym zainteresowały jedynie moich kolegów zajmujących się tą dziedziną. Dopiero ostatnia, czyli „Schyłek Rosji”, spotkała się z szerszym odbiorem, co niewątpliwie wiąże się z tym, że czytelnicy skojarzyli nazwisko jej autora …
Piątek, 27 czerwca 2008
Książka i prawo
Dorobek nie tylko polskiego, ale i światowego orzecznictwa w zakresie prawa cytatu nie jest zbyt obfity, jeśli nie ubogi. A szkoda, bo w ten sposób wiele problemów związanych z prawem cytatu pozostaje jedynie przedmiotem dywagacji doktryny, nie mając praktycznego przełożenia na sądowe rozstrzygnięcia sytuacji „z życia wziętych”, wyznaczające linię interpretacji przepisów prawa autorskiego, które zarówno na gruncie poprzednio obowiązującej ustawy, jak i ustawy obecnej rodziły i rodzą szereg wątpliwości. Tym bardziej warto pochylić się nad …
Piątek, 27 czerwca 2008
Najważniejsze książki XX wieku
Bohater tej filozoficzno-poetyckiej baśni stał się postacią przysłowiową, personifikacją poszukiwania prawdziwego piękna, przyjaźni i miłości. Jest on chłopcem, który przybywa na Ziemię z maleńkiej planety noszącej nazwę B-612. Mały Książę był na niej samotny, a kiedy wyrosła tam piękna róża, zakochał się w niej. Ale róża była kapryśna, a jej nieszczerość raniła bohatera, który postanowił wyruszyć w podróż po innych planetach, równie małych albo jeszcze mniejszych niż jego. Spotykał na nich dziwnych osobników, na przykład …
Piątek, 27 czerwca 2008
Co czytają inni
Gdy rok czy dwa temu natrafiłem w jakiejś księgarni na opasły tom wyliczający „1001 filmów, które muszę obejrzeć przed śmiercią”, wiedziałem, że z pewnością ktoś uczynny będzie chciał mi podsunąć również obrazy, utwory muzyczne, książki. Są, a jakże. Wyliczanki obejmują między innymi hity na DVD, ikony architektury, wskazówki dotyczące zarówno techniki pisania jak wynajdywania pomysłów, pytania dla fanów nocnych seansów filmowych (?), zwierzęta, jakie można napotkać w mieście, gotowe ilustracje, rodzinne wycieczki, wzory do szycia …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, choć ukazuje ciężki los kobiet na wsi polskiej w wieku XX, idealnie wpisuje się w narrację, w której za pomocą problemu chłopskiego i rzekomego kolonializmu na ziemiach dawnej …
2
"Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu"
David Goggins
Z książki „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” Davida Gogginsa: „Budda powiedział, że życie jest cierpieniem. Nie jestem buddystą, ale wiem, co miał na myśli, i ty też. Aby …
3
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
Jedna z rad Jamesa Cleara zawartych w „Atomowych nawykach. Drobnych zmianach, niezwykłych efektach”: jeżeli nie możesz znaleźć gry, której zasady ci sprzyjają, stwórz ją. OK, kiedy jednak nikt nie zechce grać w nią z nami, …