"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 6/2014
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Czwartek, 26 czerwca 2014
Między wierszami
Przed rokiem przeczytałem z zainteresowaniem biografię Kazimierza Deyny pióra Stefana Szczepłka i nie przypuszczałem, że w życiorysie piłkarza pozostały jeszcze jakieś białe plamy. Byłem w błędzie, o czym przekonałem się w pubie zlokalizowanym pod trybunami stadionu Legii, gdzie oficyna The Facto zorganizowała wieczór autorski Wiktora Bołby, związany z edycją jego monografii „Deyna. Geniusz futbolu, książę nocy”. 
Czwartek, 26 czerwca 2014
Rozmowa z Grahamem Mastertonem
– Ludzie często cię pytają o szczegóły dotyczące twoich książek. Pewnie nie lubisz takich pytań? – Pytają bardzo często. Wiadomo, niektóre książki napisałem kilkadziesiąt lat temu, a ktoś przeczytał je tydzień temu czy poprzedniej nocy. Cóż… różnica jest znacząca. Czytelnik jest w o wiele lepszej pozycji. A mnie jest trudno przy takiej mnogości książek, postaci i wątków, pamiętać wszystko. Ale rozumiem te pytania i staram się cierpliwie na nie odpowiadać. 
Czwartek, 26 czerwca 2014
Marcin Wroński z Nagrodą Wielkiego Kalibru
Seryjni mordercy. Seryjni tropiciele zbrodni, detektywi czy profilerzy. Seryjni pisarze. – Właśnie, dlaczego seryjni? Dlaczego swoje książki układacie w serie z tymi samymi bohaterami? – pytali jurorzy siedmiu autorów nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminałów we Wrocławiu, jedynego na świecie festiwalu, podczas którego w przeddzień wydania werdyktu/wyroku dochodzi do takiej konfrontacji, a w tym wypadku należałoby napisać „przesłuchania”. I to przy… czytelnikach. Autorzy zbrodniczych powieści (jakoś nikt w Polsce nie pisze kryminałów bez …
Czwartek, 26 czerwca 2014
O pierwszych wydaniach „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego
„Mamy przed sobą wzruszającą książkę. Nie, to za mało powiedziane. Książka jest wstrząsająca, poruszająca do głębi. Są to dzieje dwudziestokilkuletnich ludzi, którzy w tych niesamowitych latach potrafili żyć pełnią życia, których czyny i rozmach wycisnęły piętno na stolicy kraju. (…) Oto dzieje chłopców, którzy znaleźli zastosowanie w pracy sabotażowej i dywersyjnej i zapłacili za to śmiercią i torturami. Słynne odbicie więźniów pod Arsenałem to było właśnie odbicie jednego z nich” – słowa te pochodzą z …
Czwartek, 26 czerwca 2014
Marek Nowakowski (2 marca 1935-16 maja 2014)
16 maja w wieku 79 lat zmarł Marek Nowakowski, znakomity pisarz, mistrz krótkiej formy prozatorskiej, piewca Warszawy. Autor tak świetnych książek jak „Gdzie jest droga na Walne”, „Książę Nocy”, „Raport o stanie wojennym”, „Karnawał i post”, „Powidoki”. 
Czwartek, 26 czerwca 2014
Temat numeru - Książki o alkoholach mocnych
Alkohol obecny jest w literaturze od tak dawna, odkąd obecny jest w życiu, jako element zabawy, symbol beztroski, afrodyzjak, eliksir na wszelkie smutki. Mitologie basenu Morza Śródziemnego, od wieków znanego z upraw winorośli, miały swoich bogów wina i zabawy, z Dionizosem i Bachusem na czele. Dionizos, syn Zeusa, to jeden z najbardziej przyjaznych człowiekowi bogów, a Dionizje bez wątpienia należały do najprzyjemniejszych ze świąt. Sztuka destylacji mocnych alkoholi, w porównaniu do umiejętności warzenia piwa czy fermentacji …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, choć ukazuje ciężki los kobiet na wsi polskiej w wieku XX, idealnie wpisuje się w narrację, w której za pomocą problemu chłopskiego i rzekomego kolonializmu na ziemiach dawnej …
2
"Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu"
David Goggins
Z książki „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” Davida Gogginsa: „Budda powiedział, że życie jest cierpieniem. Nie jestem buddystą, ale wiem, co miał na myśli, i ty też. Aby …
3
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
Jedna z rad Jamesa Cleara zawartych w „Atomowych nawykach. Drobnych zmianach, niezwykłych efektach”: jeżeli nie możesz znaleźć gry, której zasady ci sprzyjają, stwórz ją. OK, kiedy jednak nikt nie zechce grać w nią z nami, …