"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 6/2015
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Poniedziałek, 29 czerwca 2015
Na-molny książkowiec
Lata późne siedemdziesiąte, następnie wczesne osiemdziesiąte minionego stulecia. Odległa, przedinternetowa, epoka, wtedy czas płynął wolniej. Skrzykiwaliśmy zacne towarzystwo na śpiewanki wespół-wzespół w wolne prywatne wieczory. Mniejsza z tym, że niektórzy z nas (osobliwie zaś ja) śpiewać całkiem nie umieli. E tam, nie matura lecz chęć szczera bel canta robi oficera z fana amatorskich pień. 
Poniedziałek, 29 czerwca 2015
Dorota Ponińska
Poniedziałek, 29 czerwca 2015
Między wierszami
Gdzie mógł odbyć się wieczór autorski książki Katarzyny Madey „Leonard Pietraszak – Ucho od śledzia” (Muza), jeśli nie w kinie? Sala warszawskiego Atlantiku wypełniła się po brzegi. Jak wieść niesie, na tę okoliczność reaktywowała się nawet instytucja koników, bo impreza w jedynym międzywojennym kinie funkcjonującym do dziś w stolicy była biletowana. 
Poniedziałek, 29 czerwca 2015
Rozmowa z Bernardem Werberem, autorem trylogii „Mrówki”
– W swoich powieściach łączy pan świat metafizyczny z naukowym, a makrokosmos z mikrokosmosem. Z czego wynika ta fascynacja przeciwieństwami? – Przez lata byłem dziennikarzem naukowym, ale nauka ma swoje granice. Science fiction pozwala pokonać te ograniczenia. Połączenie tych dwóch światów działa na podobnej zasadzie co mózg. Moim zdaniem wiedza to lewa półkula, a prawa to spirytualna wyobraźnia. 
Poniedziałek, 29 czerwca 2015
1 czerwca minęła 100. rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego
Takich tłumów, jakie zgromadził ksiądz Jan Twardowski na swym wieczorze autorskim, nie widzieliśmy w warszawskim Klubie Księgarza nigdy więcej. Przybyli nie tylko wypełnili cały lokal, ale też schody, korytarz na parterze (obok funkcjonującej jeszcze szatni, królestwa pana Rysia) oraz trotuar i ławki pod oknami staromiejskiej kamieniczki, bowiem szef instytucji Jan Rodzeń, widząc że zainteresowanie spotkaniem z poetą w sutannie przeszło wszelkie oczekiwania, ustawił na parapecie głośniki. Umilkły nawet hałaśliwe tony disco polo, które w tamtym …
Poniedziałek, 29 czerwca 2015
Krzysztof Kąkolewski (16 marca 1930-24 maja 2015)
24 maja umarł Krzysztof Kąkolewski, wirtuoz reportażu. Miał 85 lat. Miejsce w panteonie literatury faktu zapewniły mu trzy tytuły: „Jak umierają nieśmiertelni” – zapis makabrycznego morderstwa dokonanego w Kalifornii przez sektę Charlesa Mansona na Sharon Tate (ówczesnej żonie Romana Polańskiego) oraz Wojciechu Frykowskim, czołowym playboyu ery małej stabilizacji; „Co u Pana słychać?” – zbiór rozmów z niemieckimi zbrodniarzami wojennymi (m.in. katem warszawskiej Woli w Powstaniu Warszawskim gen. Heinzem Reinefarthem) oraz „Wańkowicz krzepi” wywiad-rzeka ze świetnym …
Poniedziałek, 29 czerwca 2015
Powieści dla Młodych Dorosłych w Wydawnictwie Amber
Światowa moda na New Adult narodziła się z niebywałego sukcesu selfpublishingu. Czołowe autorki tego nurtu nie tylko świetnie piszą, ale również znakomicie radzą sobie z marketingiem. Wydawane przez nie od 2013 roku e-booki opanowały rynek i dzięki temu wielkie światowe wydawnictwa odważyły się na druk ich powieści w formie książkowej. Do Polski New Adult dotarł na początku 2014 roku, a pierwszym wydawnictwem, które dostrzegło ten fenomen literacki był Amber. 
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, choć ukazuje ciężki los kobiet na wsi polskiej w wieku XX, idealnie wpisuje się w narrację, w której za pomocą problemu chłopskiego i rzekomego kolonializmu na ziemiach dawnej …
2
"Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu"
David Goggins
Z książki „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” Davida Gogginsa: „Budda powiedział, że życie jest cierpieniem. Nie jestem buddystą, ale wiem, co miał na myśli, i ty też. Aby …
3
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
Jedna z rad Jamesa Cleara zawartych w „Atomowych nawykach. Drobnych zmianach, niezwykłych efektach”: jeżeli nie możesz znaleźć gry, której zasady ci sprzyjają, stwórz ją. OK, kiedy jednak nikt nie zechce grać w nią z nami, …