"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 6/2016
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Piątek, 22 lipca 2016
Na-molny książkowiec
Odbyłem niedużą rundkę po zaprzyjaźnionych wydawnictwach. Dobrze jest czasem podsłuchać, co między książkami oraz zapisanymi w nich wierszami piszczy. Wśród rozmaitych smakowitych ploteczek trafiła do mnie i ta, że obecnie na rynku znakomicie chodzą ikony. Ikony oraz anioły. To znaczy anioły raczej latają, ikony zaś wiszą, gdzie trzeba (i gdzie nie trzeba), ale nam z kolegami chodziło o książki dotyczące tych dwóch bytów: angelologii oraz ikonografii. 
Piątek, 22 lipca 2016
Między wierszami
"Ciągle pada", "Dzień jeden w roku", "Niebo z moich stron", "Wschód słońca w stadninie koni" czy "Przyjdź w taką noc" to tylko niektóre z przebojów polskiej muzyki rozrywkowej ornamentowane słowami Krzysztofa Dzikowskiego, który ? korzystając ze wsparcia Rafała Podrazy - opublikował wspomnienia zatytułowane "Tekściarz" (taki bowiem fach wpisuje w rubrykę zawód) promowane w Domu Literatury (ukłony dla Bogumiła Paszkiewicza). 
Piątek, 22 lipca 2016
Co czytają inni
W poczcie najnowszy numer kwartalnika "2+3d". Zapewne Państwo nie znają, bo zajmuje się sprawami wzornictwa, projektowania, dizajnu szeroko pojętego. Jestem z nim związany od początku, czyli piętnastu już lat, ale nie dożyjemy wspólnie szczęśliwej starości, bo we wstępniaku redakcja obwieszcza rychłe zamknięcie pisma. 
Piątek, 22 lipca 2016
Dla dzieci i młodzieży
Dorota Kassjanowicz 30 znikających trampolin Albus, Poznań 2016, s. 180, ISBN 978-83-89284-59-4 Najnowsza książka Doroty Kassjanowicz to kreatywna zabawa słowami. Jedno zdarzenie zostało w niej opowiedziane na trzydzieści różnych sposobów. Stylistyczne zróżnicowanie sprawia, że ta sama historia za każdym razem staje się zupełnie nową opowieścią. 
Piątek, 22 lipca 2016
Rozmowa z Beatą Pawlikowską
- Jak wygląda pani proces twórczy. Czy ma pani swoje rytuały? - Nazwałabym to raczej treningiem umysłu, czyli wypracowaniem pewnego nawyku, który wchodzi w krew i instynktownie o sobie przypomina. Tak samo jest z treningiem ciała. Jeżeli człowiek codziennie o tej samej porze wychodzi na półgodzinny spacer, organizm to zapamiętuje i gdy nadchodzi godzina spaceru, sam o tym przypomina. Jeżeli uczysz się języków obcych i robisz to codziennie o piątej przez 15 minut, to kiedy zbliża …
Piątek, 22 lipca 2016
Temat numeru
Obecny rok literacki można bez wahania określić mianem rocznicowego. Ważnych wydarzeń nie brakuje. Hucznie obchodzona na całym świecie 400. rocznica śmierci Williama Szekspira, spóźniona i źle zorganizowana przez Hiszpanów rocznica tej samej daty dla Cervantesa, mniejsze uroczystości powiązane z siostrami Brontë, Virginią Woolf, Jamesem Joyce'em, Achmatową i wieloma innymi. Zgodnie ze słowami poety "Polacy nie gęsi..." i swoją rocznicę też mają. Sienkiewicza. Nawet podwójną, bo na 2016 rok przypada 100. rocznica śmierci oraz 170. rocznica …
Piątek, 22 lipca 2016
7. Warszawskie Targi Książki
Piątek, 22 lipca 2016
Rozmowa z Barbarą Constantine
Piątek, 22 lipca 2016
Rozmowa z Adamem Zyskiem, organizatorem 'lata z książką'
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, choć ukazuje ciężki los kobiet na wsi polskiej w wieku XX, idealnie wpisuje się w narrację, w której za pomocą problemu chłopskiego i rzekomego kolonializmu na ziemiach dawnej …
2
"Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu"
David Goggins
Z książki „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” Davida Gogginsa: „Budda powiedział, że życie jest cierpieniem. Nie jestem buddystą, ale wiem, co miał na myśli, i ty też. Aby …
3
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
Jedna z rad Jamesa Cleara zawartych w „Atomowych nawykach. Drobnych zmianach, niezwykłych efektach”: jeżeli nie możesz znaleźć gry, której zasady ci sprzyjają, stwórz ją. OK, kiedy jednak nikt nie zechce grać w nią z nami, …