"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 8/2006
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
środa, 23 sierpnia 2006
– W swoim kraju zdobyła już pani nazwisko, osiągnęła sławę… – W Chorwacji zdobyłam sławę dzięki pierwszej książce, zbiorowi wierszy. Jednak ta sława nie podobała mi się. I elegancko, po kilku miesiącach „pławienia się” w niej, strząsnęłam ją z ramion, podziękowałam, ukłoniłam się i sławie, i tym wszystkim, którzy chcieli ze mnie zrobić coś, co w ciągu kilku lat przerodziłoby się w produkt literacki… Odrzuciłam taką perspektywę.
środa, 23 sierpnia 2006
Umberto Eco i Claudio Magris na tegorocznym festiwalu w Puli
Organizatorzy chorwackich imprez targowych, którzy w ubiegłym roku odnotowali znaczące wystąpienie na targach w Lipsku, wysyłają od paru lat sygnały do naszych wydawców z propozycjami udziału w ich spotkaniach. W 2004 roku na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie pojawiła się Magdalena Vodopija, organizatorka niezwykle sympatycznych spotkań w Puli i właścicielka księgarni „Castropola”, która jako pierwsza namawiała polskich wydawców i autorów do przyjazdu na chorwackie targi, nie tylko do Puli, ale też do Zagrzebia. Rok później …
Poniedziałek, 21 sierpnia 2006
Książka szkolna
Koniec 2005 i pierwsze półrocze 2006 roku były dla książki szkolnej bardzo nerwowe. Zapowiedź z kampanii wyborczej zwycięskiej partii – Prawa i Sprawiedliwości – o tym, że ceny podręczników zostaną obniżone, znalazła się wśród priorytetów resortu edukacji objętego najpierw przez ministra z Prawa i Sprawiedliwości, a potem koalicyjnego partnera w rządzie – z Ligi Polskich Rodzin.
Poniedziałek, 21 sierpnia 2006
Rozmowa z Andrzejem Pieniakiem, dyrektorem Targów Książki Edukacyjnej EDUKACJA XXI
– Od niedawna znamy wyniki tegorocznych matur. Słyszy się opinie, że złe oceny są wynikiem m.in. zbyt dużej ilości podręczników na rynku, jak również, że za ujednoliceniem systemu oceniania egzaminów powinno pójść ujednolicenie podręczników. Gdyby wszyscy uczyli się z takich samych książek szanse na zdanie egzaminu byłyby równe. – To jakieś nieporozumienie. Niewłaściwym jest zwalanie winy za złe wyniki matur na podręczniki. Decydującym w procesie kształcenia jest nauczyciel – złe wyniki egzaminów to porażka pedagogów …
Poniedziałek, 21 sierpnia 2006
Księgarnia-Galeria „Nieznany Świat”
Już od dziesięciu lat w samym centrum stolicy, w gmachu Państwowego Muzeum Etnograficznego przy ulicy Kredytowej 1 działa Księgarnia-Galeria „Nieznany Świat”. Jest to największa stacjonarna księgarnia ezoteryczna w Polsce połączona z galerią sztuki psychotronicznej. Placówka należy do Wydawnictwa „Nieznany Świat” Marka Rymuszki i Anny Ostrzyckiej- Rymuszko.
Poniedziałek, 21 sierpnia 2006
Książka i prawo
Pracownik wydawnictwa założył własną działalność gospodarczą polegającą na wydawaniu książek tego samego rodzaju co pracodawca. Jakie kroki może w takiej sytuacji podjąć pracodawca?Jakie warunki formalne powinno spełniać oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia?Pracodawca nie jest jednak pewien, czy pracownik prowadzi działalność wobec niego konkurencyjną. Chciałby wyjaśnić tę sytuację z pracownikiem. Boi się jednak, że pracownik, domyślając się możliwości rozwiązania z nim umowy o pracę, pójdzie na zwolnienie lekarskie. Jak w tej sytuacji …
Poniedziałek, 21 sierpnia 2006
Co czytają inni
Przez długi czas bohaterami sag rodzinnych pisanych przez Amerykanów byli, a jakże, Amerykanie. Jako że to jednak nacja młoda i genetycznie niespójna (gdzie im tam do prawdziwych Polaków czy innych aryjczyków), w sagach pojawiali się potomkowie Meksykanów, Włochów, Irlandczyków, europejskich Żydów, dawnych murzyńskich niewolników. Polacy figurowali w tych książkach nader rzadko, i to raczej jako postaci w konkretnej, zwykle auto- lub biograficznej opowieści, np. w „Zapomniane w tłumaczeniu” Evy Hofmann czy „W Ameryce” Susan Sontag.
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, choć ukazuje ciężki los kobiet na wsi polskiej w wieku XX, idealnie wpisuje się w narrację, w której za pomocą problemu chłopskiego i rzekomego kolonializmu na ziemiach dawnej …
2
"Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu"
David Goggins
Z książki „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” Davida Gogginsa: „Budda powiedział, że życie jest cierpieniem. Nie jestem buddystą, ale wiem, co miał na myśli, i ty też. Aby …
3
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
Jedna z rad Jamesa Cleara zawartych w „Atomowych nawykach. Drobnych zmianach, niezwykłych efektach”: jeżeli nie możesz znaleźć gry, której zasady ci sprzyjają, stwórz ją. OK, kiedy jednak nikt nie zechce grać w nią z nami, …