"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 8/2008
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Poniedziałek, 25 sierpnia 2008
Najsłynniejsze procesy branzy wydawniczej
Dostałam za zadanie stworzenie na kilku kartach swoistego wydawniczego pitawalu — opisu czy choćby wzmiankowania o najsłynniejszych procesach, które „wstrząsnęły” branżą wydawniczą. Zadanie niełatwe, bo jak tu odnieść się do tego całego sądowego bogactwa, tych wszystkich spraw, choćby tylko najbardziej interesujących czy spektakularnych, inicjowanych przez wydawców czy przeciwko nim. Siłą rzeczy musiałam dokonać selekcji — po pierwsze wybrałam sprawy, które: a) wzbudzały najwięcej emocji ich uczestników lub obserwatorów oraz medialnej gorączki lub b) miały wpływ …
Wtorek, 12 sierpnia 2008
Rozmowa numeru
Czy odczuwa pan bliższy związek z Józefem Conradem, czy raczej z Ryszardem Kapuścińskim?To bardzo ciekawe dla mnie pytanie, bo uważam się za moralistę, z której to przywary usiłuję się ciągle wykręcić. Nieskutecznie?Właściwie jest to dawkowane, jednak w reportażu bardzo łatwo o przegięcie pały. „Lord Jim” jest książką, która mnie prześladuje, więc rzeczywiście czasem czuję się mentalnie spokrewniony z Conradem. Ale Kapuściński jest odtrutką na Conrada. On, podobnie jak Hanna Krall, raczej dobrotliwie przygląda się ludzkiemu …
Wtorek, 12 sierpnia 2008
Książka i prawo
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, będący „bohaterem” tego odcinka, został wydany „pod rządami” poprzedniej ustawy autorskiej, pochodzącej z 1952 roku (dalej: PrAut1952). W ówczesnym stanie prawnym – na podstawie art. 5 PrAut1952 – „reporterskie zdjęcia fotograficzne” były wyłączone spod ochrony prawa autorskiego. Obecnie fotografie reporterskie stanowią przedmiot dozwolonego użytku, o którym mowa w art. 25 PrAut (licencja na rzecz mediów). Rozstrzygnięcie Sądu Apelacyjnego w Poznaniu to – udana, moim zdaniem – próba zdefiniowania pojęcia „fotografii …
Poniedziałek, 11 sierpnia 2008
Najważniejsze książki XX wieku
Niektórzy twierdzą, że powieść ta ocaliła świat przed zagładą jądrową. Nawet jeśli tak nie było, stała się ona najbardziej sugestywnym w literaturze odbiciem strachu człowieka żyjącego w epoce atomowej, w okresie tzw. zimnej wojny.
Poniedziałek, 11 sierpnia 2008
Co czytają inni
O najnowszej książce Timothy Snydera „The red prince” (Basic Books) nasz ulubiony profesor Norman Davies napisał, że „uczy, informuje i bawi”. Fakt, że Snyder, profesor historii w Yale University, dobrze Polakom znany (laureat nagrody Oskara Haleckiego i stypendysta w PAN), wybrał sobie postać nader barwną i świetnie nadającą się na bohatera biografii. Arcyksiążę Wilhelm Franz Joseph Karl von Habsburg-Lothringen urodził się pod koniec XIX stulecia, co wywarło niewątpliwie wpływ na jego losy: miał zaledwie 18 …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, choć ukazuje ciężki los kobiet na wsi polskiej w wieku XX, idealnie wpisuje się w narrację, w której za pomocą problemu chłopskiego i rzekomego kolonializmu na ziemiach dawnej …
2
"Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu"
David Goggins
Z książki „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” Davida Gogginsa: „Budda powiedział, że życie jest cierpieniem. Nie jestem buddystą, ale wiem, co miał na myśli, i ty też. Aby …
3
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
Jedna z rad Jamesa Cleara zawartych w „Atomowych nawykach. Drobnych zmianach, niezwykłych efektach”: jeżeli nie możesz znaleźć gry, której zasady ci sprzyjają, stwórz ją. OK, kiedy jednak nikt nie zechce grać w nią z nami, …