"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 8/2012
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Wtorek, 4 września 2012
Rynek książek muzycznych
W dwadzieścia lat po wielkim rynkowym boomie, etapach rozkwitu i podupadania rynku książek, zdałoby się, że obecnie w sprzedaży mamy (mieliśmy) już wszystko. A jednak, wystarczy wejść do księgarni i spróbować znaleźć książkę o ulubionym gatunku muzyki czy wykonawcy. Trzeba sporo się natrudzić. Niekiedy wręcz trudno oprzeć się wrażeniu, iż ten obszar rynku wydawniczego coś ominęło. Tu gdzie powinny rodzić się fortuny — wszak rynek muzyczny to potężna machina biznesowa — wydawnictwa nadal pozostają bardziej …
Wtorek, 4 września 2012
Olimpiada w literaturze
Nie tylko sportowcy zdobywali olimpijskie laury. W latach 1912-48 (od Sztokholmu do Londynu) igrzyskom towarzyszyły konkursy artystyczne. Był to pomysł wskrzesiciela olimpizmu Pierre- ’a de Coubertina. Chciał w ten sposób odrodzić helleńską tradycję, łączącą sport ze sztuką. Jury złożone z działaczy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego honorowało dzieła plastyczne, muzyczne i literackie o szeroko rozumianej tematyce sportowej. „Dyskowi olimpijskiemu” Jana Parandowskiego, miłośnika antyku (studiował archeologię, filologię klasyczną oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jana Kazimierza w rodzinnym Lwowie) …
Wtorek, 4 września 2012
Stefano Redaelli
Proszę powiedzieć – ile kilometrów pan już przebiegł? Chyba więcej niż tytułowe trzydzieści? Raz przebiegłem cały maraton, tak że wiem o czym pisałem. Ale biegam właściwie cały czas, regularnie, trzy-cztery razy w tygodniu.
Wtorek, 4 września 2012
Na-molny książkowiec
W redny typ. Kapował na kumpli. Nie, właściwie inaczej. On był prawdziwym pisarzem. Każdy człowiek, każdy problem, każdy widok stawały się dlań potencjalnym tematem. Bo pisarz to ktoś, kto zainteresowany jest głównie sobą oraz własnym dziełem; wszystko i wszyscy inni stają się po prostu preparatami, nawozem do przerobienia w mózgowej gorączce. Często-gęsto on sam siebie też traktuje jak preparat, swój zaś ekshibicjonizm usprawiedliwia przewidywanym efektem pracy. Na ogół efekt nie usprawiedliwia draństw, do jakich zdolni …
Wtorek, 4 września 2012
Między wierszami
Skoro nie udało mi się – na razie – wyjechać tego lata na Mazury przybyły one do mnie. A to za sprawą Warszawskiej Premiery Literackiej, którą w czerwcu jury pod przewodnictwem Adama Pomorskiego przyznało Kazimierzowi Orłosiowi za powieść „Dom pod Lutnią” (Wydawnictwo Literackie). Podczas ceremonii w Klubie Księgarza laudator zwrócił uwagę, że prozaik od lat zasiadający na literackim parnasie w świadomości społecznej pozostaje mało znany. Zapewne wynika to z faktu, że nie jest skandalistą, lwem …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, choć ukazuje ciężki los kobiet na wsi polskiej w wieku XX, idealnie wpisuje się w narrację, w której za pomocą problemu chłopskiego i rzekomego kolonializmu na ziemiach dawnej …
2
"Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu"
David Goggins
Z książki „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” Davida Gogginsa: „Budda powiedział, że życie jest cierpieniem. Nie jestem buddystą, ale wiem, co miał na myśli, i ty też. Aby …
3
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
Jedna z rad Jamesa Cleara zawartych w „Atomowych nawykach. Drobnych zmianach, niezwykłych efektach”: jeżeli nie możesz znaleźć gry, której zasady ci sprzyjają, stwórz ją. OK, kiedy jednak nikt nie zechce grać w nią z nami, …