"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 8/2016
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Czwartek, 25 sierpnia 2016
Na-molny książkowiec
Ten felieton by nie powstał, gdyby nie flaga zawieszona przed wejściem do mojego domu. Będzie tam obecna aż do 3 października, czyli do dnia kolejnej rocznicy kapitulacji Miasta. Zgruchotanego przed siedemdziesięciu dwoma laty ze szczętem. I jeszcze gdyby nie kolejne spotkanie z wujem, mężem ciotki właściwie, na Wojskowych Powązkach 1 sierpnia. Nagrywano z nim, podczas Powstania zaledwie szesnastolatkiem, jakiś film dokumentalny. Oraz gdyby nie wznowienie przez wydawnictwo Albatros "Kolumbów. Rocznik 20" Romana Bratnego. Gdyby nie …
Czwartek, 25 sierpnia 2016
Między wierszami
W Centrum Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej im. Janusza Kurtyki w Warszawie odbyła się promocja publikacji Krystiana Pielachy i Jarosława Kuczyńskiego "Do ostatniej kropli krwi. Major Marian Bernaciak >>Orlik<< 1917-1946", wydanej nakładem IPN. Po zagajeniu redaktora Piotra Zaremby i lakonicznej prezentacji książki jej naukowego recenzenta dr. Sławomira Poleszaka, głos zabrali autorzy ("pragniemy, żeby publikacja przyczyniła się do promocji dokonań mjr. Bernaciaka, wielkiego patrioty, niewahającego się poświęcić życia dla dobra ojczyzny. Ufamy, iż praca będzie skuteczną próbą odkłamania …
Czwartek, 25 sierpnia 2016
Rozmowa z B oulem S ansalem, autorem książki '2084. K oniec świata'
- Na początku powieści zamieszcza pan ostrzeżenie, że cała historia dzieje się w fikcyjnym świecie nijak nie podobnym do naszego, tak jak w "Roku 1984" Orwella. W samej książce znaleźć jednak można liczne nawiązania do rzeczywistości, a Orwell tworzył swoją wizję w oparciu o komunistyczny totalitaryzm. Jak więc jest z tą fikcyjnością? - To ostrzeżenie ma charakter żartu. Treść książki sama w sobie jest przerażająca. Jeśli ktoś jest wystarczająco odważny, to może wierzyć w moją wizję, …
Czwartek, 25 sierpnia 2016
dla dzieci i młodzieży
Guido van Genechten urodził się w 1957 roku w belgijskim mieście Mol. Studiował typografię oraz pobierał lekcje rysunku, malarstwa, grafiki i fotografii w miejscowej akademii sztuk pięknych. Przez lata pracował jako grafi k w wielu wydawnictwach. Dzisiaj zajmuje się przede wszystkim tworzeniem autorskich książek obrazkowych dla dzieci. 
Czwartek, 25 sierpnia 2016
Dla dzieci i młodzieży
Marta Spingardi, ilustracje Marianna Oklejak Warszawa, Praga, barcelona dla młodych podróżników ExpressMap, Warszawa 2016, s. 48, 29 zł, ISBN 978-83-7546-612-6, 978-83-7546-611-9, 978-83-7546-613-3 Nakładem wydawnictwa Express- Map ukazały się trzy kolejne tomy serii "Europa dla Młodych Podróżników". Tym razem Marta Spingardi snuje opowieści o Warszawie, Pradze i Barcelonie. Luźno poprowadzonej, zabawnej narracji towarzyszą barwne ilustracje spod kreski Marianny Oklejak. 
Czwartek, 25 sierpnia 2016
Temat numeru
W naszych czasach nie sztuką jest książkę napisać i wydać; sztuką jest ją sprzedać. A co najlepiej się sprzedaje? Od wielu lat w czołówkach rankingów plasują się biografie. Dlaczego odbiorcy chcą czytać cudze historie? Jacy bohaterowie przyciągają uwagę największej liczby czytelników? Jak storytelling wykorzystuje branża księgarska? Ostatnio usłyszałam w radiu, że rocznie więcej wydajemy na zakup żwirku dla kota, niż na książki. Co roku upadłość ogłasza kilka, a nawet kilkanaście wydawnictw. W ich miejsce nie powstają …
środa, 24 sierpnia 2016
Włodzimierz Odojewski (14.06.1930-20.07.2016)
"Pamięć jest potrzebą honoru i nie da się jej pogrzebać ani zasypać, a najgorsza jest amnezja" - mawiał Włodzimierz Odojewski, jeden z naszych najwybitniejszych prozaików. Odojewski urodził się 14 czerwca 1930 roku w Poznaniu. Należał do pokolenia "Współczesności". Podczas okupacji przebywał u rodziny na Podolu, potem powrócił do Wielkopolski, zaliczając w latach 1945-49 epizod szczeciński. Tam, jako muturzysta in spe, wstąpił do Koła Młodych przy Związku Literatów Polskich. Studiował socjologię i ekonomię w Poznaniu. W 1951 …
środa, 24 sierpnia 2016
V edycja konkursu Literacki D ebiut Roku
środa, 24 sierpnia 2016
5. Nadmorski Plener Czytelniczy
środa, 24 sierpnia 2016
Rozmowa z Jean-Philippe Arrou-Vignod, autorem 'Jaśków'
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, choć ukazuje ciężki los kobiet na wsi polskiej w wieku XX, idealnie wpisuje się w narrację, w której za pomocą problemu chłopskiego i rzekomego kolonializmu na ziemiach dawnej …
2
"Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu"
David Goggins
Z książki „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” Davida Gogginsa: „Budda powiedział, że życie jest cierpieniem. Nie jestem buddystą, ale wiem, co miał na myśli, i ty też. Aby …
3
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
Jedna z rad Jamesa Cleara zawartych w „Atomowych nawykach. Drobnych zmianach, niezwykłych efektach”: jeżeli nie możesz znaleźć gry, której zasady ci sprzyjają, stwórz ją. OK, kiedy jednak nikt nie zechce grać w nią z nami, …