Nagroda Magellana 2016

Redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” już po raz dziewiąty przyznała doroczne Nagrody Magellana.

Uroczystość wręczenia Nagród odbyła się 18 maja 2017 r. o godz. 14.30, w trakcie Warszawskich Targów Książki (Stadion Narodowy, sala Londyn B).

W tegorocznej edycji o nagrody rywalizowały 54 tytuły zgłoszone przez 25 firm wydawniczych i jednostek samorządowych.  Laureatów nagród wyłoniło jury w składzie: Krzysztof Rąpała (podróżnik, organizator wypraw do Azji), Dariusz Fedor (redaktor naczelny magazynu „Kontynenty”), Dawid Zaraziński (niezależny ekspert, znawca nowych mediów i technologii, „Harvard Business Review Polska”), Maria Brzezińska (p.o. redaktor naczelna magazynu „Podróże”), Łukasz Gołębiewski (ekspert rynku książki), Piotr Dobrołęcki (redaktor naczelny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”) i Ewa Tenderenda-Ożóg (zastępca redaktora naczelnego „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI).

Przyznano 14 nagród głównych i 13 wyróżnień oraz nagrodę specjalną dla podróżników. Co warte podkreślenia, wśród nagrodzonych i wyróżnionych tytułów królują zdecydowanie publikacje polskich autorów. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione publikacje napisane są ze znawstwem tematu przez podróżników-pasjonatów, dzięki temu czytelnik, także wymagający turysta, może mieć pełne zaufanie do zamieszczonych tu informacji.

Zgłaszane przez wydawców publikacje rozpatrywano w trzynastu kategoriach: przewodnik tekstowy, przewodnik ilustrowany, przewodnik kieszonkowy, przewodnik dla aktywnych, mapa i plan turystyczny, książka podróżnicza, album, przewodnik dla dzieci, przewodnik kulinarny, przewodnik mobilny, książka reportażowa, poradnik podróżniczy i wydarzenie roku.

 Tytuł „Wydarzenie Roku 2016” otrzymało wydawnictwo Pascal za przywrócenie – po wielu latach – najbardziej znanej światowej marki przewodników turystycznych – Lonely  Planet. Marka ta, tak samo zresztą jak i Pascal, powstała z pasji podróżowania i podziwiania świata. Założycielami wydawnictwa byli Tony i Maureen Wheeler, którzy zaraz po ślubie wyruszyli w daleką podróż przez Azję do Australii. Zajęło im to kilka miesięcy, a zaowocowało napisaniem przewodnika „Across Asia on the Cheap”, który ukazał się w 1972 roku i w ciągu tygodnia sprzedał się w nakładzie 1500 egz. To był początek Lonely Planet. Od tego czasu pod tym szyldem ukazało się 120 mln książek w jedenastu językach. „Zawsze chcieliśmy wprowadzić do Polski publikacje Lonely Planet. My sami, jak i  nasi autorzy, wyrośliśmy na tych przewodnikach. To dla nas swoisty Święty Graal. Musieliśmy tylko poczekać na zmianę strategii wydawniczej firmy, która ograniczyła liczbę tłumaczeń” – mówi Agnieszka Hetnał, redaktor naczelna Pascala.

Obecnie seria obejmuje 15 tytułów w polskiej wersji językowej: „Barcelona”, „Grecja”, „Gruzja, Armenia, Azerbejdżan”, „Indie Południowe”, „Indie Północne”, „Kreta”, „Mauritius, Reunion i Seszele”, „Meksyk. Cancun, Cozumel i Jukatan”, „Nowy Jork”, „Tajlandia”, „Toskania i Florencja”, „Włochy Południowe”, „Włochy Północne”, „Wyspy Kanaryjskie” oraz „Świat”.

Nagrodę główną w kategorii „przewodnik tekstowy” otrzymała „Armenia. W krainie chaczkarów, wulkanów i moreli” Krzysztofa Dopierały i Krzysztofa Kamińskiego (Bezdroża).

Wyróżnienie w tej kategorii zdobył tytuł „13 pomysłów na Gniezno i okolice” (Starostwo Powiatowe w Gnieźnie).

Wśród przewodników ilustrowanych konkurencja była w tym roku bardzo duża. Nagrodę ex aequo przyznano przewodnikom: „Przewodnik po Trakcie Królewsko-Cesarskim” Bartosza Małolepszego, Macieja Moszyńskiego i Mikołaja Pukiańca (Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT) oraz „Gruzja. Przewodnik 3w1” Anny i Marcina Szymczaków (ExpressMap).

Wyróżnienie otrzymał ilustrowany przewodnik „Chorwacja” Rudolfa Abrahama w tłumaczeniu Jacka Sikory (Burda Polska).

W kategorii „przewodnik kieszonkowy” nagrody głównej nie przyznano, wyróżniono natomiast trzy publikacje: „Powiat mikołowski. Tradycyjnie nowoczesny” Teresy Karkowskiej (Amistad i Powiat Mikołowski), „Spacerem po Krakowie”  Dariusza Jędrzejewskiego (Burda Polska) i „Szlak kulinarny Opolski Bifyj. Informator” Elżbiety Tomczyk-Miczki (Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna).

Nagrodę główną w kategorii „przewodnik dla aktywnych” otrzymała publikacja „Przez polskie góry. Przewodnik biegacza” Natalii Tomasiak i Marcina Świerca (Bezdroża).

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała publikacja Rafała Kardasia „Dolina Bregaglia. Alpy Szwajcarskie dla każdego” (Sklep Podróżnika).

 „Czarnogóra. Mapa samochodowo-turystyczna 1:275 000” (ExpressMap) otrzymała nagrodę główną w kategorii „mapa i plan turystyczny”.

Nagrodę główną w kategorii „książka podróżnicza” przyznano Marcinowi Kydryńskiemu za jego „Biel. Notatki z Afryki” (Edipresse Książki).

Jury wyróżniło w tej kategorii dwie publikacje: „TuktukCinema. Czyli historia o Indiach, Gangesie, radości życia, wiecznie psującym się skuterze i Bolku i Lolku” Roberta Maciąga (Bezdroża) i „Sycylię. Między niebem a morzem” Ewy Cichockiej (Bernardinum).

Nagrodę główną w kategorii „album” zdobyły „Słynne mapy. Arcydzieła światowej kartografii i ich tajemnice” Jerry’ego Brottona  pod redakcją naukową Lucyny Szaniawskiej (Arkady).

Wyróżnienie otrzymał album „Świnoujście. Miasto o wielu obliczach” (Amistad i Urząd Miasta Świnoujście).

W kategorii „przewodnik dla dzieci” zwycięzcą okazał się „Wombat Maksymilian i Królestwo Grzmiącego Smoka” Marcina Kozioła (Edipresse Książki).

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały: „Warszawa dla młodych podróżników” Marty Spingardi z ilustracjami Marianna Oklejak (ExpressMap) oraz „Układam świat. Atlas z puzzlami magnetycznymi” (Adamada).

W kategorii „przewodnik mobilny” nagrodę główną otrzymała aplikacja „Od Bałtyku po Kaszuby”. Przewodnik powstał  dzięki partnerskiej współpracy firmy Amistad i Nadleśnictw Trzebielino, Dretyń, Bytów, Sławno, Miastko, Osusznica, Warcino oraz Gmin Czarna Dąbrówka, Darłowo, Lipnica, Malechowo, Parchowo, Polanów, Postomino, Sławno, Studzienice, Trzebielino, Tuchomie, Bytów, Darłowo, Kępice, Sławno, a także miast Darłowo i Sławno.
Wyróżnienie przyznano aplikacji mobilnej Kraków Airport (Amistad i Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice).

W kategorii „książka reportażowa” nagrodę główną otrzymały dwie publikacje: „Czad. W poszukiwaniu straconego” Aruna Milcarza (Dygresje) i „Tańczymy już tylko w Zaduszki. Reportaże z Ameryki Łacińskiej” Szymona Opryszka i Marii Hawranek (Znak).

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała książka „Afryka jest kobietą” Beaty Lewandowskiej-Kaftan (Edipresse Książki).

„Sztuka minimalizmu w podróży. 153 genialne porady, jak się pakować, aby plecak był superlekki” Mike’a Clellanda w przekładzie Anny Haman (Sklep Podróżnika) zdobyła nagrodę w kategorii „poradnik podróżniczy”.

Nagrodę w kategorii „przewodnik kulinarny” otrzymała publikacja „Polish Culinary Paths” Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek wydana w czterech wersjach językowych: angielskiej, chińskiej, japońskiej i koreańskiej (Hanami).

Jury przyznało również nagrodę specjalną dla podróżników, którzy swą postawą kreują modę na podróżowanie, rozbudzają wrażliwość na piękno – w przyrodzie i w drugim człowieku – i  zachęcają do pielęgnowania w sobie uważności. Nagrodę otrzymali Elżbieta i Andrzej Lisowscy, dziennikarze i podróżnicy.

 

* * *

Próg dla Aruna Milcarza

„Próg”  to nowa nagroda ustanowiona przez magazyn podróżniczy „Kontynenty”, przyznawana przez kapitułę Nagród Magellana. Pierwszym jej laureatem został Arun Milcarz: niezależny reporter, podróżnik, twórca jednoosobowego kabaretu podróżniczego, autor książki „Czad. W poszukiwaniu straconego” (Dygresje, 2016).

Próg oddziela dom od świata, znane od nieznanego. Wystarczy wyjść za próg, by rozpocząć podróż, by zaczęła się przygoda – tłumaczy Dariusz Fedor, redaktor naczelny „Kontynentów”, pomysłodawca nagrody. – Ale przekroczenie progu ma jeszcze jedno znaczenie: to symboliczne pokonanie bariery-granicy, to odkrycie, wyczyn, zwycięstwo. Za takie przekraczanie progu będzie przyznawana ta nagroda.

Arun Milcarz, pierwszy laureat, otrzymał Próg za niezależność, odwagę w podróżowaniu i poznawaniu świata, za unikalną łatwość zjednywania sobie ludzi spotykanych na drodze, za umiejętnie rozwijany dar opowiadania – czego wyrazem jest jego książka „Czad. W poszukiwaniu straconego”.

 

Patronami medialnymi Nagrody Magellana są: magazyn „Kontynenty”, magazyn „Podróże” i portal Podróże.pl