środa, 22 marca 2017
WydawcaSorus
AutorEwa Chylak-Wińska
Recenzent(LM)
Miejsce publikacjiPoznań
Rok publikacji2007
Liczba stron208


Książka jest debiutem absolwentki polonistyki na poznańskim UAM. Ryszard Kapuściński po zapoznaniu się z tekstem w liście do autorki napisał: „Praca Pani jest tak świetnie napisana, że powinna ukazać się w wydaniu książkowym”
(8 marca 2004). Ewa Chylak-Wińska zdobyła się, by wysłać tekst do wydawnictwa dopiero w styczniu 2007 roku, kilka dni po śmierci Kapuścińskiego.
Może znaczenie miał fakt, że dwa miesiące wcześniej miała okazję widzieć
wielkiego pisarza. Było to podczas odsłonięcia przez niego na dworcu w Poznaniu tablicy pamiątkowej ku czci Kazimierza Nowaka – do niedawna całkowicie zapomnianego polskiego podróżnika okresu międzywojennego. Nowak przejechał na rowerze w latach 1931-36 Afrykę z północy na południe
i z powrotem jako pierwszy Polak i Europejczyk.

„Afryka Kapuścińskiego” to książka krytycznoliteracka. Na kilku płaszczyznach
jej autorka próbuje zrekonstruować i zsyntetyzować sposób, w jaki reportażysta przedstawia i traktuje Afrykę w swojej twórczości. Z założenia nie jest to monografia „afrykańskich” książek Kapuścińskiego, lecz próba podjęcia tematu „rozpiętego” jakby na kilku wybranych przez autorkę pytaniach – osiach tematycznych: Kto? (Kapuściński człowiek, reportażysta, podróżnik, pisarz). Gdzie? (w Afryce, w najrozmaitszych miejscach tego pełnego kontrastów, ogromnego kontynentu, od lepianki do pałacu). Kiedy? (w czasie płynącym w Afryce inaczej, cyklicznie powracającym).
Jak? (jak pisać, reportaż literacki). Dlaczego? (Afryka jako wyzwanie egzystencjalne dla Kapuścińskiego).

W lutym 2008 roku podczas XIII Poznańskiego Przeglądu Książki Naukowej
„Afryka Kapuścińskiego” otrzymała nagrodę dziennikarzy.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ