Poniedziałek, 9 kwietnia 2018
WydawcaPrószyński i S-ka
AutorMagda Louis
Recenzent(to-rt)
Miejsce publikacjiWarszawa
Rok publikacji2018
Liczba stron352
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 3/2018

Gangster, przemytnik papierosów, kloszard, zboczeniec, złodziej, prostytutki, ofiary przemocy domowej – to tylko niektórzy z bohaterów tej książki. Napisanej przez Polkę zatrudnioną przez brytyjski wymiar sprawiedliwości. W charakterze tłumaczki. Pośredniczyła w wyjaśnianiu spraw kryminalnych, w które zamieszani byli nasi krajanie (ich liczba na Wyspach Brytyjskich oscyluje podobno wokół miliona). Miała za zadanie pomóc w porozumieniu z nimi, bowiem znaczna część brytyjskich Polonusów zna język Szekspira jedynie rudymentarnie.

Nierzadko towarzyszyła przestępcom od aresztowania do ogłoszenia wyroku. Współpracowała zarówno z tropiącą sprawców policją, jak i adwokatami, którzy ich reprezentowali przed sądami. Widziała miejsca i narzędzia zbrodni, cele aresztów i więzień, sale sądowe.

Magdalena Louis urodziła się w Rzeszowie w 1966 roku. Po maturze wyjechała najpierw do Stanów Zjednoczonych, skąd po dwóch latach przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii, gdzie przebywała niemal ćwierć wieku. Nim została tłumaczem w służbie publicznej, była promotorem w klubie… żużlowym Ipswich Witches. Do literatury trafiła poprzez dziennikarstwo. Teksty zamieszczała w „Tygodniku Żużlowym”, „Tempie”, magazynie „Żużel”, także w angielskich czasopismach „Speedway Star” oraz „Evening Star”.

Niniejszy tom reportaży poprzedziły powieści: „Kilka przypadków szczęśliwych”, „Ślady hamowania”, „Pola”, oraz „Zaginione”.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ