środa, 14 marca 2018
WydawcaZysk i S-ka
AutorJem Lester
TłumaczeniePaweł Wieczorek
Recenzent(map)
Miejsce publikacjiPoznań
Rok publikacji2017
Liczba stron340
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 2/2018

Ben Jewell jest ojcem dziesięcioletniego Jonaha, który cierpi na autyzm. To wyjątkowo trudny przypadek choroby. Jonah bowiem nie mówi i nadal używa pieluch. Uwielbia gorące, pełne kolorowych bąbelków kąpiele, piórka, łaskotanie i tosty z Marmite. Kiedy się boi, gryzie swoje ręce, dopóki nie zaczną krwawić. Rani siebie i innych, nawet tych, których kocha najbardziej. Jest nieprzewidywalny i nie wie, co to niebezpieczeństwo. Wymaga stałego nadzoru i opieki osób dorosłych. Ben i jego żona Emma są rozdarci między miłością, poczuciem winy, zmęczeniem i wściekłością. Starają się o umieszczenie Jonaha w specjalistycznej szkole z internatem. Ich podanie zostaje jednak odrzucone, z powodu należytego zaspokojenia potrzeb chłopca przez wspierającą go „kochającą rodzinę”. Ben jest załamany, więc Emma wpada na pomysł, że separacja może zwiększyć szanse na uzyskanie pomocy dla Jonaha. Małżeństwo rozstaje się i Ben z synem przeprowadza się do Georga, swojego ojca. Niestety, mężczyzn nie łączy jakaś szczególna więź. Do tej pory ledwo się dogadywali. Zaczyna się więc prawdziwa walka – samotne ojcostwo z chorym dzieckiem i zrzędliwym ojcem.

Tytuł powieści jest bardzo adekwatny do opisanej historii, w której nawet ci, którzy potrafią mówić, nie chcą ze sobą rozmawiać. Okazuje się, że najbliższym sobie osobom trudno jest dzielić się swoimi myślami i trawiącymi ich od środka uczuciami. Ben przez alkoholizm stracił pracę copywritera i doprowadza do ruiny firmę swojego ojca. Georg jest węgierskim Żydem, który przeżył Holokaust, lecz historią swojej rodziny chętniej dzieli się z wnukiem niż z synem. Katalizatorem przerywającym milczenie staje się niespodziewanie chłopiec, który nie mówi, ale potrafi wyrazić swoje uczucia o wiele lepiej niż jego ojciec i dziadek.

Autor zainspirowany osobą swojego autystycznego syna stworzył przejmującą i momentami zabawną opowieść o prawdziwych problemach rodzin, które borykają się z autyzmem. Przedstawił brutalną rzeczywistość i ogromne poświęcenie rodziców, którzy skupiając się na dziecku, przestają zauważać siebie i niszczą swoje małżeństwo. Do czego może doprowadzić walka o lepsze życie dziecka? Przekonajcie się sami

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ