Wtorek, 13 lutego 2018
WydawcaSonia Draga
AutorEmma Donoghue
TłumaczenieEwa Borówka
Recenzent(map)
Miejsce publikacjiKatowice
Rok publikacji2017
Liczba stron290
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 1/2018

Cud to zjawisko paranormalne lub zdarzenie z różnych przyczyn nie posiadające wiarygodnego, naukowego wytłumaczenia. W religii katolickiej cud oznacza wydarzenie nieprawdopodobne, wywołane z intencji Boga i zakładające Jego zaangażowanie. W tradycji chrześcijańskiej cud jest niezwykle ważny i legł u podstaw wiary w Jezusa Chrystusa, który za życia na ziemi dokonał wielu cudów. Czy cuda zdarzają się nadal? Oczywiście. Czy czytelnicy będą świadkami cudu, czytając najnowszą powieść autorki „Pokoju”?

Akcja dzieje się w małej wiosce w Irlandii. Lib Wright, angielska pielęgniarka i uczennica sławnej Florence Nightingale, ma za zadanie ocenić w kategoriach cudu lub oszustwa post, jaki stosuje dziewczynka Anna O’Donnell. Rodzice Anny to przykładni chrześcijanie, w pełni oddani woli Pana. Dotrzymanie raz danego słowa okazuje się dla nich ważniejsze niż zdrowie lub życie własnej córki. Anna nie przyjmuje bowiem żadnych pokarmów i żywi się jedynie tym, co określa jako „manna z nieba”. Cała okolica wierzy, że Bóg chroni dziewczynkę i nie pozwala zapaść jej na zdrowiu. Czy jest to jednak prawdziwy cud musi zostać zbadane przez dwie niezależne pielęgniarki, które mają sprawować wymienną, lecz ciągłą opiekę nad Anną. Lib szybko jednak zdaje sobie sprawę, że ważniejszym niż zdemaskowanie Anny jest odkrycie historii, jaką skrywa w sobie dziewczynka. Co było powodem jej postu? Co sprawia, że uparcie odmawia pokarmów, nawet gdy jej zdrowie zaczyna się pogarszać w widoczny sposób? Czy pielęgniarka, która sama także boryka się z różnymi osobistymi problemami, pozna w końcu prawdę?

„Cud”, jak przyznaje sama autorka, to zmyślona opowieść, inspirowana jednak prawdziwymi przypadkami tak zwanych Poszczących Dziewic na Wyspach Brytyjskich, w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej, które miały miejsce od XVI do XX wieku. Autorce udało się bardzo dobrze przekazać atmosferę ówczesnej chrześcijańskiej irlandzkiej wioski i zderzyć jej zaściankowość z nowoczesnym, jak na tamte czasy, podejściem do świata przez niezależną i oświeconą kobietę. Odkrywana tajemnica przeraża i jednocześnie zadziwia, rozciąga się w czasie, powoli odsłaniając kolejne karty. Stosunkowo krótka powieść staje się niezwykle pojemna i do samego końca niezwykle zajmująca.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ