Piątek, 5 października 2018
WydawcaPrószyński i S-ka
AutorStephan Lehnstaedt
TłumaczenieBartosz Nowacki
Recenzent(to-rt)
Miejsce publikacjiWarszawa
Rok publikacji2018
Liczba stron230

W 1942 roku podczas konferencji w Wannsee Niemcy opracowali plan eksterminacji Żydów, chociaż już kilka tygodni wcześniej rozpoczęto ich masowe uśmiercanie w obozie zagłady w Chełmnie. Konferencji przewodniczył wyskoki funkcjonariusz NSDAP Reinhard Heydrich i z tej przyczyny akcję określono jego imieniem. Zapisanym błędnie („Reinhardt”) przez… Heinricha Himmlera.

Komanda SS kierowały operacją w trzech ośrodkach: Bełżcu, Sobiborze i Treblince. W skład zespołu zajmującego się likwidacją Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa wchodziło ok. 450 Niemców i Austriaków. Zostali oni zobowiązani do nieudzielania jakichkolwiek informacji na temat jej przebiegu, a w obozach obowiązywał zakaz fotografowania.

Metoda zabijania została opracowana na podstawie wcześniejszych niemieckich doświadczeń: „Eutanazji” niepełnosprawnych i chorych umysłowo, określanych jako „nieprzydatnych”. W akcji T-4 „terminowała” część personelu dokonującego ludobójstwa na Żydach. Przywożonych pociągami (zwykle w nieludzkich warunkach, w zatłoczonych wagonach towarowych). Kazano im zdeponować kosztowności i bagaż, następnie rozebrać się, po czym kierowano do komór gazowych (pod pretekstem kąpieli i dezynfekcji) i zabijano w ciągu około kwadransa gazem spalinowym bądź cyklonem B.

Wedle szczegółowego sprawozdania, w okresie od 1 kwietnia 1942 do 15 grudnia 1943 korzyści finansowe dla III Rzeszy wynikające z przejęcia przedmiotów i środków finansowych należących do Żydów wyniosły 178,7 mln marek.

Wartość mienia zagrabionego ludności żydowskiej była w rzeczywistości znacznie wyższa, gdyż zestawienie nie obejmuje własności ofiar, którą zatrzymali dla siebie członkowie sztabu akcji, esesmani oraz funkcjonariusze administracji cywilnej – brzmi konkluzja wnikliwej dysertacji Stephana Lehnstaedta – niemieckiego historyka.

Ta książka nie była jeszcze oceniana.
Proszę czekać...
OCEŃ KSIĄŻKĘ

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?