Piątek, 3 sierpnia 2018
WydawcaRebis
AutorJames Aldred
TłumaczenieNorbert Radomski
Recenzent(map)
Miejsce publikacjiPoznań
Rok publikacji2018
Liczba stron274

W młodości prawie każdy chłopiec lubił wspinać się po drzewach, a większość z nas marzyła o domku na drzewie. James Aldred swoje hobby wspinaczkowe zamienił na pracę. Obecnie jest znanym dokumentalistą specjalizującym się w kręceniu filmów przyrodniczych na dużych wysokościach. Przez 20 lat współpracował ze stacjami BBC i National Geographic. Niniejsza książka jest jego debiutem literackim.

Autor zabiera nas w fascynującą podróż po całym globie. Każdy rozdział poświęca innemu miejscu i zupełnie wyjątkowemu ekosystemowi. Zasypuje przy tym czytelnika ciekawostkami przyrodniczymi, z których dowiemy się np. dlaczego konfrontacja ze słoniem potrafi być bardziej niebezpieczna od spotkania z panterą. Wyjaśnia także, co mają wspólnego ze sobą orzesznica, upodobania zapachowe pewnego gatunku pszczoły oraz niewielki gryzoń aguti. Myli się jednak ten, kto myśli, że jest to książka typowo podróżniczo-przyrodnicza. Dla Aldreda każdy zapierający dech w piersiach widok jest przyczynkiem do wejrzenia i zastanowienia się nad własnym wnętrzem. Obserwując świat z miejsc niedostępnych przeciętnym ludziom, pokazuje, jak wiele piękna umyka nam w codziennym życiu. Bez zbędnego filozofowania podaje nam swoje spostrzeżenia o kompleksowości świata przyrody i niezwykłych zależnościach międzygatunkowych. To naprawdę mądra lektura. Uczy pokory i godzenia się z tym, co nieuchronne. Wpaja szacunek do przyrody i ustalonego przez prawo natury porządku rzeczy. Przypomina wreszcie, że najcięższą z wędrówek nie jest ta w górę drzewa, a prowadząca w głąb siebie.

James Aldred pisze prostym, zrozumiałym językiem pełnym pasji. Nawet jeśli nie należycie do wielbicieli książek podróżniczych czy reportaży, będziecie zaskoczeni, kiedy po przeczytaniu pierwszej strony w mgnieniu oka znajdziecie się w połowie lektury. To wciągająca historia, która zachwyca pod wieloma względami. Przekonajcie się sami, że z perspektywy najwyższych drzew, świat wygląda zupełnie inaczej.

Ta książka nie była jeszcze oceniana.
Proszę czekać...
OCEŃ KSIĄŻKĘ

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?