Piątek, 24 maja 2019
WydawcaZysk i S-ka
AutorCatherine Thimmesh
TłumaczenieJustyna Grzegorczyk
Recenzent(hab)
Miejsce publikacjiPoznań
Rok publikacji2018
Liczba stron120
Tekst pochodzi z numeru MLK5/2019 dodatek "Książki dla dzieci i młodzieży"

Potraficie sobie wyobrazić dwudziestokilometrowy kabel z kevlaru, cieńszy od ołówka, który utrzymał satelitę o wadze 600 kilogramów? To włókno pięć razy sztywniejsze od stali stworzyła kobieta – Stefanie Kwolek. A czy wiecie, że skala Agpar, według której po porodzie ocenia się stan noworodków, także jest dziełem kobiety – Virginii Apgar? Podobnie jak lalka Barbie, ławka szkolna, rękawica do mycia, nosidełko dla dziecka, antybiotyk przeciwgrzybiczy, niewidzialne szkło, paliwo rakietowe, laser do usuwania zaćmy i… zestaw do robienia baniek mydlanych. Dziewczynki, nastolatki, młodziutkie i dojrzałe kobiety były twórczyniami zarówno wynalazków funkcjonalnych (wycieraczki samochodowe), jak i pysznych (ciasteczka z czekoladą). Najmłodsza posiadaczka patentu miała dwanaście lat, a pięciolatka wynalazła wykrywacz kałuż!

Thimmesh w piętnastu historiach pokazuje wszechstronność kobiet, opisuje ich drogę do celu, walkę z przeciwnościami, odwagę, pomysłowość, i niezłomność, a także wiarę w sens swojej pracy. Wzmacnia w dziewczynkach wiarę i szacunek do siebie. Zachęca do własnych odkryć, podpowiada, gdzie i w jaki sposób uzyskać informacje na temat patentów, możliwości sfinansowania produkcji wynalazku. To ważny głos w walce ze stereotypami, inteligencja bowiem nie ma płci, koloru skóry ani wyznania.

Książkę uzupełnia kalendarium przełomowych „kobiecych” wynalazków oraz słowniczek trudnych pojęć. A wzbogacają ją przejrzyste i estetyczne ilustracje Melissy Sweet oraz staranne wydanie w twardej oprawie, na kredowym papierze.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ