Czwartek, 26 października 2017
WydawcaZysk i S-ka
AutorEdyta Hołdyńska
Recenzent(map)
Miejsce publikacjiPoznań
Rok publikacji2017
Liczba stron294
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 10/2017

1 maja 2014 roku minęło dokładnie 10 lat od momentu akcesji Polski do Unii Europejskiej i oficjalnego otwarcia rynków wielu państw Europy Zachodniej. Zdaniem kluczowych ekspertów tę datę należy uznać za początek masowego exodusu Polaków. W 2015 roku już około 2 mln 397 tys. Polaków przebywało za granicą, w tym niemal 2,1 mln w Europie – jak wynika z danych GUS. Liczba polskich emigrantów wzrosła zwłaszcza w Niemczech – o 7 proc. – i w Wielkiej Brytanii – o 5,1 proc. Kim oni są? Najczęściej to młodzi i wykształceni ludzie. Dlaczego emigrują? Jak sobie radzą na obczyźnie? Czy tęsknią za Polską i myślą o powrocie?

Piotr, jego siostra Dorota, Aneta i Paweł, Marcin, Ewa, Janek i Agnieszka oraz Monika, a także Paweł, Arkadiusz, Marta, Marek i Jerzy wyjechali z kraju, bo nie było dla nich nadziei na godny byt, na dobrze płatną pracę i rozwój zawodowy. Niejednokrotnie musieli schować swoje ambicje i dyplomy do kieszeni, zakasać rękawy i zamiast karierą, zająć się harówką. Upokorzenie i odmienne traktowanie przez rodzimych mieszkańców Zachodu zawsze kiedyś dawało o sobie znać. Jedni z tego powodu wrócili, inni mimo wszystko zostali, prawdopodobnie na zawsze. Co ich łączy? Spełnione marzenie o lepszym życiu.

Edyta Hołdyńska, na co dzień dziennikarka i publicystka społeczno-ekonomiczna w kilku reportażach prezentuje obraz młodego pokolenia emigrantów, tak zwanej nowej emigracji. Krótko i rzeczowo przedstawia też najważniejsze kwestie dotyczące emigracji Polaków po wstąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej, podając dane statystyczne oraz opisując aktualną sytuację krajów zachodnich i nastroje społeczno-polityczne, jakie tam panują. Czy i jak na życie polskich emigrantów wpłynie Brexit i wybór na prezydenta USA Donalda Trumpa? Warto poznać zdanie ekspertów oraz prawdziwe historie młodych emigrantów. Ludzi, którzy zaryzykowali i dla realizacji swoich marzeń byli gotowi na ciężką pracę i niejedne wyrzeczenia. Mimo trudnych początków ich pracowitość i przedsiębiorczość została nagrodzona. Są jednak rozdarci i tęsknią. Na obczyźnie – za domem, a w Polsce – za możliwościami wielkiego świata. Czy polskiemu rządowi uda się skłonić ich do powrotu?

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ