Piątek, 11 maja 2018
WydawcaZnak
RecenzentEwa Tenderenda-Ożóg
Miejsce publikacjiKraków
Rok publikacji2018
Liczba stron288

Do wspólnego jedzenia i gotowania, czyli do bycia razem, dzielenia się i dawania zachęca Malka Kafka, założycielka sieci restauracji wegańskich Tel Aviv, kiedyś ortodoksyjna Żydówka, dziś kulinarna szamanka. Propaguje zdrowy styl życia, szacunek do świata i świadome jedzenie. „Był fast food i slow food, teraz czas na God Food – jedzenie, które jest czymś więcej niż tylko pokarmem” – wyjaśnia. Ta książka jest też czymś więcej niż tylko kulinarnym przewodnikiem po smakach. To zaproszenie do podróży, także duchowej. Odnajdziemy w niej ponadreligijne wartości – szacunek do innych stworzeń, do jedzenia, przykładanie wagi do tego, co się je, jak się żyje. Autorka twierdzi, że każdy, kto kocha gotowanie jest twórcą w swojej kuchni, a w daniach przygotowywanych z miłością można odnaleźć boski pierwiastek.

Cenię sobie bardzo jej pochwałę prostoty, dystans do świata, poczucie humoru. Z tą książką spędziłam sobotnie słoneczne przedpołudnie i było to lepsze niż hygge, lagom czy inny modny ostatnio trend. O wiele bardziej od skandynawskiej filozofii szczęścia cenię sobie właśnie chwile w towarzystwie dobrej książki. A ta jeszcze jest wyjątkowo elegancka, z zachwycającymi fotografiami.

Receptury przeplatane są osobistymi historiami, wspomnieniami, opowieściami z podróży, refleksjami na temat życia, jedzenia czy też dykteryjkami. Świetnym dopełnieniem są dobrane w punkt cytaty. A jeden z moich ulubionych pochodzi od Virginii Woolf: „Nikt nie może myśleć, kochać i spać dobrze, jeśli nie je dobrze”.

Wykorzystując roślinne przepisy Malki, zrodzone na styku wielobarwnych kultur, począwszy od wyrafinowanych przekąsek, przez sycące dania główne, po przepyszne desery, z pewnością zjecie dobrze i zdrowo, a do tego jeszcze miło zaskoczycie swoją rodzinę, przyjaciół czy znajomych egzotyczną podróżą do świata smaków.

I jeszcze słowo od Malki: „Gotowanie jest doskonałym punktem wyjścia do bycia jak bóg czy bogini – do dzielenia się i dawania. To pierwszy krok do zaproszenia swojej rodziny do wspólnego stołu. Do spotkania z przyjaciółmi w twoim domu, do zwolnienia tempa życia, które sami sobie narzuciliśmy. Jesteśmy otoczeni ludźmi, ale ile jest w tym prawdziwej bliskości?”.

Ta książka nie była jeszcze oceniana.
Proszę czekać...
OCEŃ KSIĄŻKĘ

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?