Wtorek, 13 lutego 2018
WydawcaArkady
AutorAlfred Znamierowski
RecenzentPiotr Dobrołęcki
Miejsce publikacjiWarszawa
Rok publikacji2017
Liczba stron510

Wiedza o tym, że heraldyka jest jedną z nauk pomocniczych historii, zajmuje się badaniem rozwoju i znaczenia oraz zasadami kształtowania się herbów, jest dość powszechna, ale nie jest szerzej wiadomo, czym jest weksylologia, która również jest nauką pomocniczą historii, ale zajmuje się chorągwiami jako rzeczywistymi i symbolicznymi znakami wojskowymi, państwowymi, terytorialnymi, organizacji i grup społecznych czy wyznaniowych i pochodzi od łacińskiego słowa vexillum, czyli sztandar lub chorągiew.

Obie dyscypliny mają długą tradycję, a liczba publikacji, oczywiście z przewagą tematyki heraldycznej, jest w skali światowej ogromna. Również w Polsce publikacje o herbach, czyli herbarze powstawały od XV wieku, a za ojca polskiej heraldyki uważa się Jana Długosza, autora dzieła zatytułowanego „Insignia seu clenodia Regis et Regni Poloniae”. Do dzisiaj publikacje te mają sporą grupę czytelników, z których wielu bardzo szczegółowo studiuje niuanse, jakie zachodzą przy odczytywaniu herbowej symboliki, jak też przy tworzeniu nowych znaków heraldycznych. Wbrew pozorom, że dziedzina ta już przeminęła, w dalszym ciągu tworzone są nowe herby miast, regionów czy też różnorodnych organizacji. Od 1990 roku ustanowiono ponad 2400 herbów (!) jednostek samorządu terytorialnego w Polsce i nadal tworzone są nowe.

Wzorowo wydane opracowanie zasłużonego badacza herbów i flag, ich symboliki, historii i form graficznych, zadziwia swoim rozmachem i ogromną erudycją autora, który w swym dorobku ma tysiące ilustracji dla kilkunastu encyklopedii i książek wydanych w Niemczech, Stanach Zjednoczonych i w Polsce. W Stanach Zjednoczonych projektował też flagi dla osób prywatnych i instytucji, a w Polsce, do której wrócił w 1997 roku, zaprojektował herby, flagi i insygnia dla ponad 180 jednostek samorządu terytorialnego.

Jak słusznie zaznacza wydawca, jego najnowsze dzieło nie ma precedensu w światowym edytorstwie. Obejmuje ponad 1600 haseł i imponującą liczbę blisko 3000 reprodukcji, przedstawiających ponad 2600 herbów i 1200 weksyliów, czyli flag, chorągwi i sztandarów, jak też setki figur heraldycznych, symboli graficznych, pieczęci, monet, orderów, odznak, oznak, obrazów, rzeźb, map i innych zabytków. Trzeba też podkreślić znaczący wkład w powstanie tego dzieła, jak wniósł jego redaktor Janusz L. Kaczmarek.

Ta książka nie była jeszcze oceniana.
Proszę czekać...
OCEŃ KSIĄŻKĘ

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?