środa, 30 stycznia 2019
WydawcaWolters Kluwer
AutorRyszard Markiewicz
RecenzentPiotr Dobrołęcki
Miejsce publikacjiWarszawa
Rok publikacji2018
Liczba stron616
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 1/2019

Książka jest sympatycznym dowodem, że tak poważna sprawa jak zagadnienia prawa autorskiego mogą być przedstawione może nie na wesoło, ale z pewnym dystansem, co ukazuje niestandardowy charakter autora i jego poczucie humoru. Pierwsze oznaki takiego podejścia widzimy już na okładce, gdzie po imieniu i nazwisku autora pojawia się charakterystyczna dla internetu kropka, a po niej skrót „prof.”, a do tego tytuł książki oddzielony jest odwołującymi się do internetu podkreślnikami.

Kolejną niespodzianką jest nietypowy układ spisu treści, ale po bliższym zapoznaniu się z nim z zadowoleniem przyznajemy autorowi (a może autorowi projektu graficznego, którym jest Wojciech Kwiecień-Janikowski?) rację, bo przyjęty system wydaje się bardziej pomocny i prostszy przy szukaniu konkretnego zagadnienia niż w przypadku układu klasycznego.

Wszystko to jest jednak tylko wstępem do najważniejszej sprawy, jaką jest publikacja tego monumentalnego, aktualnego i obowiązującego omówienia prawa autorskiego.

Treść książki kompleksowo wyczerpuje założoną tematykę, ale również jej kształt edytorski nie jest typowy dla rozprawy akademickiej, bo wiele zagadnień zostało zilustrowanych przykładami, co ukazuje nowatorstwo takiego ujęcia i jednocześnie korzysta z aktualnych możliwości wyszukiwania materiału ilustracyjnego. Dobrym przykładem były trudności i w końcu sukces w poszukiwaniu materiału ilustracyjnego w konkursie związanym z Rokiem Chopinowskim. „Próby odnalezienia w internecie wersji kolorowej tego projektu trwały wiele godzin… W końcu (po dwóch latach) przypadkowo znalazłem ten projekt”, wspomina autor. Taka konsekwencja wynika z jego charakteru, bo sam przyznaje we wstępie, że „zbieranie obrazków do tej książki stało się dla mnie swoistą pasją, której poświęcam dużo czasu”.

Autor jest niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie prawa autorskiego, chociaż jego poglądy nie zawsze były przyjmowane z radością w świecie wydawniczym i czasami wzbudzały silne kontrowersje, jak w przypadku dozwolonego użytku. Ale przez 37 lat wraz z prof. Januszem Bartą tworzyli na Uniwersytecie Jagiellońskim najbardziej znany zespół prawny w zakresie prawa autorskiego.

Warto przypomnieć, że ten sam autor wydał w 2015 roku „Zabawy z prawem autorskim”, w których omówił „zagadnienia podatne na ich ilustrowanie”. Materiał ten został teraz ponownie wykorzystany, a przy tym częściowo zaktualizowany, gdyż właśnie w 2015 roku nastąpiła zmiana przepisów prawa autorskiego dotyczących dozwolonego użytku, co – jak przyznaje autor – wymagało zmiany argumentacji.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ