Wtorek, 24 października 2017
WydawcaBiały Kruk
AutorWaldemar Cisło
RecenzentPiotr Dobrołęcki
Miejsce publikacjiKraków
Rok publikacji2017
Liczba stron232
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 10/2017

Autorem tej znaczącej książki jest ks. prof. Waldemar Cisło, który wypowiada się w formie wywiadu-rzeki prowadzonego przez Pawła Stachnika. Tytuł, a także podtytuł, który brzmi: „Kryzys uchodźczy i męczeństwo chrześcijan XXI wieku” najlepiej oddają treść rozważań i ostrzeżeń autora. Poprzedzają je dwa znaczące teksty: „Modlitwa św. Jana Pawła II za ludy i narody Bliskiego Wschodu”, wygłoszona 7 maja 2001 roku w grecko-ortodoksyjnym kościele w Kunejtrze u stóp Wzgórz Golan oraz słowo arcybp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, zatytułowane „Kościół nie może stracić swojej tożsamości”.

Książka koresponduje z wydaną przed dwoma laty przez poznański Rebis „Czarną księgą prześladowań chrześcijan na świecie”, która – jak przekazywał wydawca – była „dziełem 70 specjalistów z wielu dziedzin, świadków i ludzi bezpośrednio dotkniętych cierpieniem z powodu wyznawanej wiary”, a przy tym zawierała „zbiór świadectw, reportaży i analiz ekspertów: chrześcijan różnych wyznań, ateistów, muzułmanów i żydów”.

„Miłosierny Ojcze, oby wszyscy wierzący odnaleźli odwagę, by wybaczyć jeden drugiemu tak, by rany przeszłości mogły się zagoić i nie były obecnie pretekstem do nowych cierpień”, czytamy w papieskiej modlitwie, która została wygłoszona na wiele lat przed obecnym kryzysem imigracyjnym. Ks. arcybp Marek Jędraszewski przedstawia autora, który „od lat niestrudzenie udaje się do miejsc objętych wojną, terrorem i nieszczęściem, aby tam nieść pomoc. Z kolei w naszym kraju ks. prof. Cisło jest głosem tych, którzy oddaleni od nas wiele tysięcy kilometrów tracą życie z jednego powodu – bo wierzą w Jezusa Chrystusa”.

Redaktorem tomu jest prezes krakowskiej oficyny Leszek Sosnowski, który jest też twórcą układu graficznego i doboru ilustracji, we współpracy redakcyjnej z Pawłem Stachnikiem oraz Jolantą Sosnowską. Liczne zdjęcia, dobitnie ilustrujące treść zawartej w tomie rozmowy kapłana z dziennikarzem, pochodzą z archiwum wydawcy, a także z archiwum Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, któremu przewodniczy ks. prof. Waldemar Cisło, a także z osobistego archiwum autora, jak też są dziełem takich mistrzów fotografii jak Adam Bujak czy Michał Klag.

Na końcu tomu wydawca zamieścił obszerny biogram ks. prof. Waldemara Cisło, który dla stworzenia polskiego oddziału Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie został skierowany w 2000 roku przez ówczesnego metropolitę lubelskiego ks. arcybp. Józefa Życińskiego. Polska sekcja Stowarzyszenia powstała w 2006 roku i rozpoczęła działalność od pomocy chrześcijanom w Ziemi Świętej, a potem także w Sudanie i Egipcie oraz na Bliskim Wschodzie – w Iraku i Syrii.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ