Czwartek, 31 stycznia 2019
WydawcaDebit
AutorMonica Peitx
TłumaczenieAgata Picheta
Recenzent(hab)
Miejsce publikacjiKatowice
Rok publikacji2018
Liczba stron48
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 1/2019

Czy ja jestem za niski? Kiedy będę miał mutację? Nie chcę żadnych polucji! Włosy rosną mi na rękach! Pytania, sprzeciw, zaciekawienie, zachwyt i obrzydzenie – z tym wiąże się dojrzewanie. To wspaniały, a zarazem trudny czas dla dziesięcio- i jedenastolatków. „Dorastanie jest super” – przekonuje Kacper. Dobrze wiedzieć, co dzieje się z twoim ciałem. Jakie zachodzą w nim zmiany. Co zmienia się w postrzeganiu świata. Skąd huśtawki nastrojów… Im więcej wiesz, tym czujesz się spokojniejszy. Przygotowany. Nic cię nie zaskoczy.

Monica Peitx napisała niezbędnik prostym językiem (ani przesadnie medycznym, ani infantylnym), empatycznym, z poczuciem humoru i zrozumieniem dziecięcych (już prawie nastoletnich) emocji. Autorka, która jest pediatrą, nie bagatelizuje problemów okresu dojrzewania, ale też ich nie wyolbrzymia. Otwiera rodzicom furtkę do poważniejszej i dłuższej rozmowy na ten temat. Oczywiście, w zależności od potrzeb młodego człowieka. Podpowiada, jak długo spać, co jeść, w jaki sposób zadbać o higienę, wyjaśnia, jak nazywają się męskie narządy rozrodcze, czym jest mutacja, jak działa penis i kiedy zaczynają rosnąć jądra. Nie każdy jedenastolatek wie, że jego jądra – kiedy się urodził – miały wielkość małych oliwek i dopiero teraz (około jedenastego roku życia) zaczynają rosnąć.

To ważna, mądra i potrzebna książka. Warto wiedzieć, że podobny niezbędnik ukazał się również w wersji dla dziewcząt – z Mają, siostrą Kacpra, w roli głównej.

No votes yet.
Please wait...
OCEŃ KSIĄŻKĘ