Wtorek, 13 marca 2018
WydawcaBiały Kruk
AutorJanusz Wesołowski
RecenzentPiotr Dobrołęcki
Miejsce publikacjiKraków
Rok publikacji2017
Liczba stron172
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 2/2018

Ubiegły rok, kiedy obchodzono 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki, ogłoszono Rokiem Kościuszki. Z tej okazji pojawiło się wiele rocznicowych publikacji, wzbogacając tworzoną przez lata bardzo obszerną bibliografię prac naukowych i popularnych o wielkim Polaku, które ukazywały się – i z pewnością będą się dalej ukazywały – od jego śmierci, nie licząc publikacji sławiących jego imię za życia.

Można by przyjąć, że o życiu Naczelnika wiemy wszystko, a co najmniej bardzo dużo, ale okazuje się, że dociekliwy autor potrafi ukazać wiele niemal nieznanych lub mniej znanych faktów i ocen. Tak jest w przypadku tej książki, którą wydawca określa – całkiem zasadnie – jako „biografię ilustrowaną”. Jedną z zalet pracy jest właśnie powiązanie treści z licznymi ilustracjami, portretami, reprodukcjami i fotografiami. Ikonografia Tadeusza Kościuszki jest zapewne tak samo bogata jak i literatura na jego temat, ale właśnie ukazane w książce jego konterfekty tworzą szczególną kolekcję i pozwalają czytelnikowi niemal „spojrzeć w oczy” bohatera książki.

Autor jest historykiem z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i jak widać z treści książki wytrawnym znawcą życia Tadeusza Kościuszki oraz epoki, w jakiej żył. Z wielką swadą, a przy tym bardzo przystępnie i wartko przedstawia koleje losu swego bohatera, a także miejsca i realia z nim związane. Prowadzi czytelnika od jego młodości, przez początki kariery wojskowej, studia i naukę, pierwszy wyjazd za granicę po lepiej znane wydarzenia „na dwóch kontynentach”, jak podkreślono w podtytule. Otrzymujemy szczegółowy opis jego podróży i wydarzeń, w których uczestniczył. Niezwykle barwnie i profesjonalnie przedstawione są liczne bitwy i kampanie wojenne, ale też dzieła inżynieryjne, do czego miał ogromny talent i umiejętności.

Należy pokreślić skrupulatność, z jaką autor przytacza wiele szczegółów, jak choćby wymienia kolejne nazwiska, pod którymi w różnych okolicznościach występował Tadeusz Kościuszko, chcąc zachować anonimowość: hrabia Tadeusz Bieda, Calvados, Milewski, Szumański i w końcu Tomasz Kanberg, gdy opuszczał Stany Zjednoczone po drugim pobycie. Podobnie jest z przedstawieniem szerzej nieznanych losów urny z sercem Naczelnika, która po licznych perturbacjach eksponowana jest dzisiaj z czcią w dawnej kaplicy Zamku Królewskiego w Warszawie. Wstępem do książki jest homilia ks. abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, wygłoszona 15 października ubiegłego roku w katedrze wawelskiej w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ