Poniedziałek, 9 kwietnia 2018
WydawcaSic!
AutorPrzemysław Dakowicz
RecenzentTomasz Zb. Zapert
Miejsce publikacjiWarszawa
Rok publikacji2018
Liczba stron300
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 3/2018

Tom zawiera – nierzadko publikowane po raz pierwszy – wiersze, eseje, reportaże, szkice oraz zapiski diariuszowe Przemysława Dakowicza dotyczące prac poszukiwawczych i identyfikacyjnych zespołu kierowanego przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka na stołecznym Cmentarzu Powązkowskim (Wojskowym).

Teksty powstałe na przestrzeni minionych pięciu lat stanowią zapis najistotniejszych wydarzeń na tej nekropolii w tym okresie. Większość z nich widział z bliska. Ważną rolę w książce odgrywa ikonografia ilustrująca ekshumacje ofiar komunistycznego terroru.

„Komunista z pewnością nie jest Polakiem, bo dla niego nie ma już narodów, traktuje je jako dziewiętnastowieczny przeżytek. Dlatego właśnie twierdzę, że zbrodni na Niezłomnych nie dokonano »polskimi rękami«. Był to drugi Katyń również w tym sensie, że po raz kolejny to homo sovieticus mordował; nie Polak swojego brata, ale człowiek sowiecki – »wroga ludu«. A jeszcze inna rzecz, że ów sowiecki człowiek sterowany był z Moskwy i realizował imperialne cele naszego wschodniego sąsiada” – konstatuje Przemysław Dachowicz.

I konkluduje: „Czekają nas pogrzeby bohaterów, państwowe uroczystości, oficjalne przemówienia, salwy honorowe. (…) Czy będziemy jednak w stanie sprostać temu wyzwaniu, przed którym stawia nas nasza własna przeszłość? Czy zdołamy doprowadzić do końca proces rekonstruowania naszej zgruchotanej tożsamości? Co możemy dać oprócz wielkich słów i symbolicznych gestów?

Cokolwiek by to miało być, pamiętajmy, byśmy wzrok mieli utkwiony w Łączce.
Bo Łączka to Polska.
Bo Polska to Łączka”.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ