Piątek, 7 września 2018
WydawcaNovae Res
AutorLucyna Mijas
Recenzent(et)
Miejsce publikacjiGdynia
Rok publikacji2018
Liczba stron140
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 8/2018

Na tom składa się 11 krótkich opowiadań utrzymanych w bajkowym klimacie, które mają wartość terapeutyczną. Historie przepełnione emocjami mają w zamyśle autorki pomóc dostrzec i zrozumieć ważne prawdy życiowe, nazwać to, o czym trudno mówić na głos, dostarczyć inspiracji. Lektura może być elementem autoterapii oraz stanowić wsparcie w kontaktach rodzic – dziecko, pedagog – wychowanek, psycholog – pacjent.

Autorka bezpretensjonalnie przeprowadza nić narracji pomiędzy kolejnymi skojarzeniami, symbolami. Bohaterowie opowiadań to w większości outsiderzy, wyobcowani, wyrzuceni na margines, osamotnieni. Jak zapatrzona w siebie księżniczka z opowiadania „Lustro”, sfrustrowany, wyalienowany mężczyzna z opowiadania „Kubek” czy poszukujący czułości kot z opowiadania „Biblioteka”. Natomiast Aigle to orzeł, któremu nadopiekuńcza matka odebrała poczucie pewności siebie i zaradność. Do czego może prowadzić nieustanny pęd za karierą i praca ponad siły doskonale obrazuje opowiadanie „W pociągu”, którego bohaterką jest… pszczoła. Dzięki zastosowanej personifikacji czytelnikowi łatwiej jest zrozumieć i przyswoić przekaz, sedno historii. Do tego potrzebna jest również uważność.

Teksty uzupełniają klimatyczne czarno-białe rysunki Bartosza Gruszeskiego.

„Lustro” to drugi zbiór opowiadań terapeutycznych w dorobku autorki, która jest z zawodu pedagogiem, psychologiem i psychoterapeutką. Pierwszym był bardzo dobrze przyjęty zbiór „Kukła i inne opowiadania terapeutyczne”.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ