Czwartek, 4 października 2018
WydawcaBiały Kruk
AutorKrystyna Szayna-Dec
RecenzentPiotr Dobrołęcki
Miejsce publikacjiKraków
Rok publikacji2018
Liczba stron248
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 9/2018

Historia kryje wiele tajemnic, nawet dla osób, które interesują się nią nie tylko amatorsko. Można być pewnym, że postać Harro Harringajest niemal nieznana, a dla wielu została odkryta właśnie dzięki tej książce i dociekliwości jej autorki. Zresztą na pierwszy rzut oka można mieć wrażenie, że jest to postać całkowicie wymyślona, jednak Harro Harring istniał, a jego życie pełne było awanturniczych przygód i zadziwiającej pracowitości.

Żył w latach 1798-1870, był niemieckim poetą i pisarzem duńskiego pochodzenia, ale też – co dla nas jest najważniejsze – bojownikiem o polską niepodległość. W latach trzydziestych i czterdziestych XIX wieku był jednym z najbardziej znanych pisarzy i myślicieli niemieckich, którzy wywarli duży wpływ na rodzące się wówczas ruchy demokratyczne i narodowe.

Awanturnicza dusza spowodowała, że w 1821 roku wyjechał do Grecji, gdzie uczestniczył w walce przeciw Turkom o niepodległość tego kraju. Potem trafił do Warszawy, gdzie w latach 1828-1830 zaangażował się w walkę o polską niepodległość i z sympatii dla Polski przyjął nazwisko Kazimirowicz i stał się orędownikiem sprawy polskiej. Zaciągnął się do pułku lansjerów gwardii wielkiego księcia Konstantego i – co może zaskakiwać – mimo że był cudzoziemcem, to został wtajemniczony w plany wybuchu Powstania Listopadowego. Chciał wziąć udział w Powstaniu, ale polscy przyjaciele namówili go na wyjazd, aby w krajach niemieckojęzycznych zyskiwał zwolenników dla sprawy polskiej. Polskie przeżycia opisał w książkach: „Pamiętnik o Polsce pod rosyjskim panowaniem”, „Wspomnienia z Warszawy” i trzytomowej publikacji „Polak”.

Po ucieczce z Warszawy Harro Harringstał się zawodowym rewolucjonistą. Ścigany przez policję, aresztowany i wydalany z kolejnych krajów, jako niespokojny duch przenosił się z miejsca na miejsce. Mieszkał więc w Szwajcarii, we Włoszech, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Danii i Norwegii, aż wreszcie wyjechał do Ameryki Południowej.

Po wybuchu Wiosny Ludów wrócił do Europy i nieustannie przypominał o sprawie polskiej. Opublikował blisko sto tomów dzieł: wierszy, poematów, dramatów, powieści, opowiadań, esejów, artykułów publicystycznych i polemicznych. Ostatnie lata spędził w zapomnieniu na dobrowolnym wygnaniu na angielskiej wyspie Jersey, gdzie zmagał się z ubóstwem i manią prześladowczą. I w końcu popełnił samobójstwo.

Autorka nie tylko odkryła dla polskiego czytelnika nieznaną postać, ale po wykorzystaniu wielu źródeł przedstawiła życie swego bohatera niemal w formie łotrzykowskiej powieści, dzięki czemu tę starannie napisaną i udokumentowaną biografię świetnie się czyta.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ