Piątek, 8 czerwca 2018
WydawcaIbis
AutorArtur Maciak
Recenzent(et)
Miejsce publikacjiPoznań
Rok publikacji2018
Liczba stron64

W przyszłym roku minie trzydzieści lat od przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Konwencji o prawach dziecka, która stanowi kanon zasad etycznych i standardów międzynarodowych postępowania wobec dzieci. Ale warto pamiętać, że jedną z pierwszych osób na świecie, które walczyły o sprawiedliwość i ochronę praw dziecka był Janusz Korczak, który mówił „Nie ma dzieci – są ludzie”.

Czy małoletni wiedzą, jakie prawa im przysługują? A czy wiedzą to dorośli? Są przecież rodzice, którzy dziwią się, że czytanie pamiętnika dziecka czy esemesowej korespondencji jest naruszeniem jego prawa.

Autor w bardzo przystępnej formie omawia najistotniejsze artykuły Konwencji, takie jak prawo swobody wyrażania myśli, sumienia i wyznania, prawo do odpowiedniego traktowania w sprawach karnych, prawo do ochrony przed wyzyskiem ekonomicznym czy prawo do dostępu do informacji z różnych źródeł. Przewodnikami młodych czytelników są Jurek i jego dziadek, którzy prowadzą między sobą na ten temat rozmowy. Każdy rozdział otwiera historyjka, która ukazuje, jak poszczególne prawa działają w praktyce. Całość barwnie zilustrowała Katarzyna Sadowska.

Bardzo ważna i potrzebna książka, dzięki której trudne sprawy stają się bardziej zrozumiałe. Publikacja otrzymała Honorowy Patronat Rzecznika Praw Dziecka oraz Patronat Kapituły Orderu Uśmiechu.

Ta książka nie była jeszcze oceniana.
Proszę czekać...
OCEŃ KSIĄŻKĘ

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?