Piątek, 8 czerwca 2018
WydawcaIbis
AutorArtur Maciak
Recenzent(et)
Miejsce publikacjiPoznań
Rok publikacji2018
Liczba stron64
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 5/2018

W przyszłym roku minie trzydzieści lat od przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Konwencji o prawach dziecka, która stanowi kanon zasad etycznych i standardów międzynarodowych postępowania wobec dzieci. Ale warto pamiętać, że jedną z pierwszych osób na świecie, które walczyły o sprawiedliwość i ochronę praw dziecka był Janusz Korczak, który mówił „Nie ma dzieci – są ludzie”.

Czy małoletni wiedzą, jakie prawa im przysługują? A czy wiedzą to dorośli? Są przecież rodzice, którzy dziwią się, że czytanie pamiętnika dziecka czy esemesowej korespondencji jest naruszeniem jego prawa.

Autor w bardzo przystępnej formie omawia najistotniejsze artykuły Konwencji, takie jak prawo swobody wyrażania myśli, sumienia i wyznania, prawo do odpowiedniego traktowania w sprawach karnych, prawo do ochrony przed wyzyskiem ekonomicznym czy prawo do dostępu do informacji z różnych źródeł. Przewodnikami młodych czytelników są Jurek i jego dziadek, którzy prowadzą między sobą na ten temat rozmowy. Każdy rozdział otwiera historyjka, która ukazuje, jak poszczególne prawa działają w praktyce. Całość barwnie zilustrowała Katarzyna Sadowska.

Bardzo ważna i potrzebna książka, dzięki której trudne sprawy stają się bardziej zrozumiałe. Publikacja otrzymała Honorowy Patronat Rzecznika Praw Dziecka oraz Patronat Kapituły Orderu Uśmiechu.

No votes yet.
Please wait...
OCEŃ KSIĄŻKĘ