Poniedziałek, 3 grudnia 2018
WydawcaK.E. Liber
AutorBen Brooks
TłumaczenieJulia Tokarczyk
Miejsce publikacjiWarszawa
Rok publikacji2018
Liczba stron208
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 11/2018

Opublikowana nakładem wydawnictwa K.E. Liber książka Bena Brooksa jest zbiorem inspirujących opowieści o wyjątkowych chłopcach i mężczyznach. Stu niezwykłych bohaterów pochodzących z rozmaitych zakątków świata, różnych epok i klas społecznych łączy jedna cecha: odwaga, która pozwala zmieniać świat na lepsze.

Esencjonalne informacje o każdym bohaterze zamykają się w jednostronicowym tekście, któremu towarzyszy barwna ilustracja Quintona Wintera – brytyjskiego ilustratora i twórcy komiksów.

Na kartach książki zagościli nie tylko wielcy artyści, naukowcy, sportowcy czy politycy (Stephen Hawking, Salvador Dali, Ludwig van Beethoven, Lionel Messi, Nelson Mandela), lecz także mniej znani, często jeszcze niedorośli bohaterowie. Wśród nich m.in. Boyan Slat, nastolatek, który stworzył projekt pływających platform, mających na celu oczyścić Ocean Spokojny z Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci. Kilkuletni Ryan Hreljac założył Fundację „Studnia Ryana”, która pomogła tysiącom Afrykanów uzyskać dostąp do wody pitnej. Albo pochodzący z Malawi William Kamkwabma, który marzył o zdobywaniu wiedzy, jednak jego rodzice nie mogli sobie na to pozwolić. Chłopiec postanowił sam zdobyć wykształcenie, ucząc się w lokalnej bibliotece. Pewnego dnia trafił na książkę, z której dowiedział się, w jaki sposób uzyskać energię z turbin wiatrowych. Wykorzystując drzewa, stary wentylator i zniszczony rower zbudował własną turbinę wiatrową, która zasiliła dom w jego wiosce.

Publikacja Bena Brooksa pokazuje, że sukces tkwi w naszych głowach, a prawdziwie wielcy bohaterowie potrafią pokonać własne niedostatki czy słabości. Tak jak Stephen Hawking, który mimo choroby został jednym z największych naukowców w dziejach. Nikola Tesla, nie zważając na ograniczającą jego życie nerwicę natręctw, postanowił odwrócić jej uwagę pracą nad wynalazkami. Wciągu całego życia wymyślił ich aż siedemset. Jeden z władców Anglii, król Jerzy VI, którego największym kompleksem było jąkanie, pokonał je dzięki nietypowym metodom leczniczym logopedy Lionela Logue’a i mimo ogromnej tremy wygłaszał znakomite przemówienia przed wielką publicznością.

O wielkości zaprezentowanych w publikacji bohaterów świadczy nie tyle zewnętrzna siła i widoczna na zewnątrz pewność siebie, ile upór, konsekwencja w dążeniu do celu i chęć pokonywania własnych słabości. Nierzadko towarzyszy im wrażliwość i umiejętność dostrzegania innych, potrzebujących pomocy ludzi. Bo męskość to nie tylko siła…

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ