Czwartek, 15 marca 2018
WydawcaZysk i S-ka
AutorEryk Łon
Recenzent(pd)
Miejsce publikacjiPoznań
Rok publikacji2018
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 2/2018

Są książki, z którymi możemy się nie zgadzać, ale na tyle są ważne, że trzeba je przeczytać. Ten tom należy do tego gatunku. Jedna ze znanych teorii głosi, że pieniądz i zysk nie mają ojczyzny, że są ponadnarodowe, a więc globalne. Jednak w ostatnich latach globalizacja ma złe konotacje i pojawiają się myśli o lokalnych, regionalnych czy państwowych interesach, które często mogą wygrywać z interesami globalnymi, a chociażby mieć na nie wpływ.

Autor prezentuje i omawia pojęcie tytułowego patriotyzmu gospodarczego, twierdząc, że „przynależność narodowa jest wciąż silna”, a „patriotyzm w wymiarze gospodarczym przyjmuje jako prawdziwe następujące hasło »kapitał ma narodowość«”. Oznacza to, że „patriotyzm gospodarczy z polskiego punktu widzenia (zarówno »z dołu«, jak i »z góry«) to przede wszystkim odzyskiwanie, poszerzanie i utrwalanie polskiej własności w poszczególnych sferach krajowej gospodarki”.

W szczegółowo udokumentowanej pracy autor podejmuje się odpowiedzieć na wiele związanych z tym pytań, takich jak: czy Polska potrzebuje euro?, czy i jaką rolę w gospodarce odgrywa rodzina?, czym naprawdę są korporacje? Książka powstała po serii wykładów wygłoszonych przez autora na jego macierzystym Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Autor zachęca w niej do refleksji nad rolą narodu oraz patriotycznych postaw w kształtowaniu gospodarki, a skupia się w szczególności na zagadnieniach rynku kapitałowego i bankowości. Interesują go też prawo finansowe, polityka pieniężna i budżetowa oraz międzynarodowe stosunki finansowe. Specjalną wagę przykłada do tytułowego pojęcia patriotyzmu gospodarczego i wyjaśnia, na czym polegają patriotyczne postawy w kontekście ekonomicznym, oraz jaki korzystny wpływ mogą mieć na polską gospodarkę.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ