Czwartek, 7 marca 2019
WydawcaCzarne
AutorMariusz Surosz
Recenzent(tz)
Miejsce publikacjiWołowiec
Rok publikacji2018
Liczba stron375
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 2/2019

Książka absolutnie rewelacyjna! Zajmie pierwszoplanowe miejsce w niejednej bibliotece. W przystępny, reporterski sposób niszczy stereotyp naszych południowych sąsiadów, mocno osadzony w świadomości Polaków (vide: tytuł!). Cieszę się więc, że doczekała się wznowienia.

Mariusz Surosz, od kilku lat zamieszkały w Pradze, przedstawia postacie zapisane na kartach XX-wiecznej czeskiej (ale także słowackiej) historii. Również negatywnie, jak komunistyczni dygnitarze Klement Gottwald i Gustáv Husák, ksiądz Jozef Tiso czy dowódca SS i policji w Protektoracie Czech i Moraw, Karl Hermann Frank, rodem z Karlovych Varów.

Pierwszoplanową postacią wznowionego – w wersji rozszerzonej o sześć rozdziałów – wydał mi się Tomasz Masaryk. To polityk, który doprowadził do odrodzenia Czechosłowacji po I wojnie światowej i na dwie dekady przeistoczył ją w kraj dobrobytu. Autor ukazuje tę zacną postać z perspektywy jego żony i syna Jana (powojennego ministra spraw zagranicznych), zmarłego tragicznie (prawdopodobnie wypchnięty z okna) po przejęciu władzy przez komunistów w lutym roku 1948. Lektura ze wszech miar warta polecenia. Nie tylko w towarzystwie pilznera czy becherovki.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ