Czwartek, 4 października 2018
WydawcaZysk i S-ka
AutorElżbieta Rodzeń
Recenzent(map)
Miejsce publikacjiPoznań
Rok publikacji2018
Liczba stron452
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 9/2018

O nie, drugie „Zanim się pojawiłeś” Jojo Moyes! To pierwsze skojarzenie, które pojawia się po przeczytaniu opisu tej książki. Fabuła bowiem zapowiada się niepokojąco podobnie: niepełnosprawny mężczyzna i opiekunka zatrudniona przez zatroskanych rodziców, której on absolutnie się sprzeciwia. Na szczęście to jedyne podobieństwa. Najnowsza powieść Elżbiety Rodzeń dotyczy zupełnie czegoś innego. Owszem, główny bohater, Garrett, jeździ na wózku, ale jest niezwykle sprawny i samodzielny, a opiekunka Nadia, zatrudniona wbrew jego woli, potrzebuje tej pracy z zupełnie innych powodów niż ta z amerykańskiej wersji.

Nadia jest typową ofiarą domowej przemocy. By zmienić swoje życie, ucieka od mężczyzny, który niszczył ją psychicznie i fizycznie. Nowa praca ma zagwarantować jej nowy, lepszy start. Dlatego kiedy na drugim końcu Polski otrzymuje pracę na stanowisku opiekunki niepełnosprawnego Garretta, żywi nadzieję, że z dala od dawnego życia uda się jej odzyskać upragniony spokój. Czy w obcym miejscu będzie jednak bezpieczna?

Garrett z kolei jest wziętym prawnikiem, który początkowo udzielał darmowych porad kobietom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, zaś później pracował w fundacji. Kilka lat temu doznał urazu kręgosłupa. Uszkodzony rdzeń kręgowy ograniczył jego sprawność, ale mężczyzna nie zrezygnował z dawnego życia i swoich pasji. Jego rodzice z powodów zawodowych czasowo muszą przeprowadzić się do Stanów Zjednoczonych, jednak z obawy, iż mężczyzna nie będzie wystarczająco dobrze dbał o siebie, zatrudniają pielęgniarkę. Ekscentryczny młody prawnik postanawia jak najszybciej pozbyć się Nadii, by ta nie przeszkadzała mu w jego dość ekstremalnym stylu życia. Czy mu się to uda?

Autorka porusza dwa bardzo ważne tematy. Pierwszym jest niepełnosprawność. Z jednej strony uświadamia czytelnikom, jakie bariery mogą pojawić się na drodze osoby niepełnosprawnej, z drugiej zaś ukazuje, iż niepełnosprawność nie jest wyrokiem, a osoby z ograniczoną sprawnością również mają prawo do szczęścia, miłości czy kariery zawodowej. Drugim ważnym tematem jest przemoc w związku. Autorka bardzo dobrze pokazuje, jak działa mechanizm w toksycznych relacjach i jak przeciwstawić się okrucieństwu jednych względem drugich. Oczywiście w książce pojawi się także wątek miłosny, ale w tej historii wszystko zakończy się dobrze. No i bardzo dobrze.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ