Wtorek, 24 października 2017
WydawcaNovae Res
AutorJan Rychter
Recenzent(mo)
Miejsce publikacjiGdynia
Rok publikacji2017
Liczba stron418
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 10/2017

W Łodzi zostaje uprowadzona 16-letnia Alicja. Wiele wskazuje na to, że za przestępstwem stoi naśladowca tzw. sezonowego zabójcy – zwyrodnialca, który terroryzował miasto kilka lat wcześniej, porywając i bestialsko mordując licealistki. W poszukiwania dziewczyny, na wniosek dowodzącego akcją komisarza Macerata, zostaje włączony Fiszer. To śledczy, który przed dwoma laty złapał sezonowego zabójcę. Dziś już nie pracuje w policji, ponieważ jednak uważany był za specjalistę od najtrudniejszych spraw, Macerat decyduje się poprosić go o pomoc.

Trzeba dodać, że Fiszer choć skuteczny, ma też bardzo niekonwencjonalne metody działania. Na co dzień nie rozstaje się z narkotykami, które – jak wierzy – wyostrzają jego zmysły i otwierają umysł, pozwalając rozwiązywać zagadki szybciej i sprawniej niż robią to inni. W czasie poszukiwań Alicji Fiszer również nie stroni od używek, co – jak szybko zauważy czytelnik – często skutkuje przenikaniem się zdarzeń rzeczywistych z narkotycznymi wizjami. Czy tym sposobem uda mu się ustalić kim jest naśladowca mordercy młodych kobiet?

Powieść Rychtera na pozór nie różni się niczym od wielu współczesnych kryminałów. Diabeł tkwi jednak w szczegółach, w tym wypadku w sposobie przedstawienia historii. Autor postanowił ukazać ją w formie scenariusza filmowego. Narracja prowadzona jest więc tak, jakby stworzył ją scenarzysta opowiadający scena po scenie przebieg filmu. Ten oryginalny zabieg literacki co prawda mocno spowalnia akcję, ale umożliwia czytelnikowi bardzo realistyczne wyobrażenie sobie poszczególnych momentów historii (tak jak widzi je autor) i zwrócenie uwagi na szczegóły, które często umykają w tradycyjnie opisanych fabułach. Jeśli dodać do tego mroczny klimat powieści, przepełniony perwersją, zbrodnią, kipiący zakazanym seksem, otrzymujemy ciekawy, intrygujący kryminał głęboko osadzony w realiach współczesnej Łodzi.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ