Piątek, 3 sierpnia 2018
WydawcaZysk i S-ka
AutorOliver Sacks
TłumaczenieJerzy Łoziński
Recenzent(map)
Miejsce publikacjiPoznań
Rok publikacji2018
Liczba stron224

Oliver Sacks, wybitny neurochirurg, jest doskonale znany polskim czytelnikom jako autor takich bestsellerów jak „Przebudzenia”, „Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem” czy „Antropolog na Marsie”. W swoich książkach potrafił jasno, przystępnie, a przy tym ciekawie i nieraz dowcipnie pisać o takich schorzeniach jak autyzm, syndrom sawanta czy śpiączkowe zapalenie mózgu, którego efektem była katatonia. „Rzeka świadomości” jest jego ostatnią książką, pisaną podczas walki z chorobą Charlesa Bonneta.

Na dwa tygodnie przed śmiercią, w sierpniu 2015 roku, Sacks nakreślił zarys „Rzeki świadomości” i zobowiązał trójkę przyjaciół do przygotowania tej publikacji. Okazało się, że wybitny lekarz nawet nieuleczalną dolegliwość potrafi przekuć w sukces. Temat swojej choroby wykorzystał w drugiej części książki, zaś w pierwszych rozdziałach złożył hołd nauce i swoim mistrzom – Darwinowi i Freudowi, którzy nie tylko przecierali szlaki dla nowych teorii, ale musieli walczyć z uprzedzeniami i strachem przed tym, co dotąd niezbadane. I tak Darwin, którego kojarzymy przede wszystkim z teorią ewolucji, ma na koncie duże osiągnięcia w zakresie botaniki, z kolei Freud, twórca psychoanalizy, może poszczycić się także zasługami w zakresie neurochirurgii. W kolejnych rozdziałach Sacks pisze o własnych fascynacjach naukowych i zaskakujących doświadczeniach dotyczących pamięci i wspomnień, które nieraz ujawniają się po wielu latach. Jednocześnie uczony stawia pytania dotyczące ludzkiej pamięci i podaje przykłady z własnego życia. Co tak naprawdę pamiętamy? Co faktycznie przeżyliśmy? Co jest z kolei jedynie zapisem zapamiętanych przez nas przekazów, tych zasłyszanych z cudzych ust? Przekonajcie się sami.

Naprawdę warto sięgnąć po tę lekturę, wyjaśnia ona w bardzo przystępny i fascynujący sposób różne procesy, jakie zachodzą w ludzkim mózgu. Poza tym jest to książka zachęcająca do poszerzania wiedzy i podkreślająca doniosłą rolę nauki, która powinna być narzędziem w rękach człowieka do czynienia dobra. To pełne humanizmu przesłanie „Rzeki świadomości” na pewno jest jedną z jej największych i najszlachetniejszych zalet. Żal, że to już ostatnia.

Oliver Sacks był wspaniałym gawędziarzem, wybitnym, wszechstronnym i dociekliwym umysłem, kochającym naukę. Gdyby wszystkie podręczniki były napisane w taki sposób, to przyswajanie wiedzy byłoby naprawdę wielką przyjemnością.

Ta książka nie była jeszcze oceniana.
Proszę czekać...
OCEŃ KSIĄŻKĘ

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?