Piątek, 3 sierpnia 2018
WydawcaZysk i S-ka
AutorOliver Sacks
TłumaczenieJerzy Łoziński
Recenzent(map)
Miejsce publikacjiPoznań
Rok publikacji2018
Liczba stron224
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 7/2018

Oliver Sacks, wybitny neurochirurg, jest doskonale znany polskim czytelnikom jako autor takich bestsellerów jak „Przebudzenia”, „Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem” czy „Antropolog na Marsie”. W swoich książkach potrafił jasno, przystępnie, a przy tym ciekawie i nieraz dowcipnie pisać o takich schorzeniach jak autyzm, syndrom sawanta czy śpiączkowe zapalenie mózgu, którego efektem była katatonia. „Rzeka świadomości” jest jego ostatnią książką, pisaną podczas walki z chorobą Charlesa Bonneta.

Na dwa tygodnie przed śmiercią, w sierpniu 2015 roku, Sacks nakreślił zarys „Rzeki świadomości” i zobowiązał trójkę przyjaciół do przygotowania tej publikacji. Okazało się, że wybitny lekarz nawet nieuleczalną dolegliwość potrafi przekuć w sukces. Temat swojej choroby wykorzystał w drugiej części książki, zaś w pierwszych rozdziałach złożył hołd nauce i swoim mistrzom – Darwinowi i Freudowi, którzy nie tylko przecierali szlaki dla nowych teorii, ale musieli walczyć z uprzedzeniami i strachem przed tym, co dotąd niezbadane. I tak Darwin, którego kojarzymy przede wszystkim z teorią ewolucji, ma na koncie duże osiągnięcia w zakresie botaniki, z kolei Freud, twórca psychoanalizy, może poszczycić się także zasługami w zakresie neurochirurgii. W kolejnych rozdziałach Sacks pisze o własnych fascynacjach naukowych i zaskakujących doświadczeniach dotyczących pamięci i wspomnień, które nieraz ujawniają się po wielu latach. Jednocześnie uczony stawia pytania dotyczące ludzkiej pamięci i podaje przykłady z własnego życia. Co tak naprawdę pamiętamy? Co faktycznie przeżyliśmy? Co jest z kolei jedynie zapisem zapamiętanych przez nas przekazów, tych zasłyszanych z cudzych ust? Przekonajcie się sami.

Naprawdę warto sięgnąć po tę lekturę, wyjaśnia ona w bardzo przystępny i fascynujący sposób różne procesy, jakie zachodzą w ludzkim mózgu. Poza tym jest to książka zachęcająca do poszerzania wiedzy i podkreślająca doniosłą rolę nauki, która powinna być narzędziem w rękach człowieka do czynienia dobra. To pełne humanizmu przesłanie „Rzeki świadomości” na pewno jest jedną z jej największych i najszlachetniejszych zalet. Żal, że to już ostatnia.

Oliver Sacks był wspaniałym gawędziarzem, wybitnym, wszechstronnym i dociekliwym umysłem, kochającym naukę. Gdyby wszystkie podręczniki były napisane w taki sposób, to przyswajanie wiedzy byłoby naprawdę wielką przyjemnością.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ