Wtorek, 5 września 2017
WydawcaBiały Kruk
AutorWaldemar Chrostowski
RecenzentPiotr Dobrołęcki
Miejsce publikacjiKraków
Rok publikacji2017
Liczba stron442
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 8/2017

Ks. prof. Waldemar Chrostowski jest znanym biblistą i kaznodzieją, znaczącą postacią polskiego Kościoła. Tym razem przygotował jednak nie kolejne dzieło teologiczne, lecz katalog filatelistyczny, który jest wynikiem jego ogromnej pasji kolekcjonerskiej. We wstępie do wzorowo wydanej publikacji autor wspomina, jak zaczął zbierać znaczki związane z papieżem Janem Pawłem II. Przed wyborem Karola Wojtyły na urząd Piotrowy interesował go temat „Stary Testament na znaczkach pocztowych”, lecz zaprzyjaźniony właściciel sklepu filatelistycznego, usytuowanego w pobliżu Watykanu, w maju 1979 roku pokazał serię znaczków, z których na jednym był wizerunek nowego papieża, wydaną przez pocztę… Dominikany. Jak wspomina autor, „widząc moje wahanie, ponieważ treści przedstawione na znaczkach nie dotyczą Starego Testamentu, powiedział »przecież to wasz [czyli polski] papież«, po czym znacznie obniżył cenę i za 500 lirów wszedłem w posiadanie tej emisji”.

Od tego czasu papieska kolekcja autora albumu rozrosła się do 440 emisji, które obejmują 1572 znaczki, 203 bloki, 213 arkusików oraz 10 zeszytów znaczkowych. Filateliści znają te terminy i doceniają wspaniałość zbioru, a zapewne wielu z nich ogląda go z zazdrością! Wkrótce wszyscy będziemy mogli zobaczyć ten zbiór w oryginale, gdyż trafi do powstającego Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, jakie powstaje w pierścieniu kopuły Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Jan Paweł II odbył 104 podróże zagraniczne i odwiedził 129 krajów, a w większości z nich pielgrzymki te zostały uwiecznione i zapisane właśnie w formie znaczków pocztowych. Jak znaczące dla polityków były spotkania z papieżem, niech świadczy potrzeba wspólnego uwiecznienia się na znaczkach pocztowych. I kto się z papieżem portretował lub był portretowany? Są więc wizerunki Michaiła Gorbaczowa z papieżem na znaczku wydanym w pierwszą rocznicę spotkania w Watykanie w 1989 roku przez pocztę – trudno byłoby zgadnąć – na archipelagu Komorów. Przykładowo jeszcze dodajmy, że w Kongo w 1992 roku wydano serię, która obejmuje znaczki z wizerunkiem Jana Pawła II oraz Martina Luthra i Mahatmy Ghandiego (co może nie tak bardzo dziwić), ale też Konrada Adenauera, zmarłego w 1967 roku kanclerza Niemieckiej Republiki Federalnej. Portretów przywódców krajów, jakie odwiedzał papież, jest znacznie więcej, a wśród nich jest nawet gen. Wojciech Jaruzelski i to na bloku wydanym w nakładzie 100 tys. egz. podczas pierwszej papieskiej pielgrzymki do kraju w czerwcu 1987 roku. Dodajmy jeszcze, że w Urugwaju ukazała się seria dwóch znaczków – jeden z papieżem, a drugi z Lechem Wałęsą, a okazją była Światowa Wystawa Filatelistyczna „Polska ‘93” w Poznaniu. Z tej samej okazji w Mongolii wydano blok z trzema znaczkami, na których obok papieża widzimy Mikołaja Kopernika i Fryderyka Chopina.

Jak widać, znaczki z papieżem ukazywały się na całym świecie, a zapewne motyw ten będzie jeszcze długo kontynuowany. Potwierdza to, jak szeroko sięga kult najwybitniejszego z Polaków.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ