środa, 30 stycznia 2019
WydawcaZespół Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba
AutorJanusz St. Pasierb
Recenzent(jd)
Miejsce publikacjiTczew
Rok publikacji2018
Liczba stron110
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 1/2019

Pięknie opracowanym pod względem edytorskim zbiorkiem Zespół Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba przypomina dzisiaj nieco zapomnianą postać oraz poezję swojego patrona. Książka ta, wydrukowana przez drukarnię Wydawnictwa Bernardinum w Pelplinie, to zbiór tzw. ekfraz, czyli wierszy zainspirowanych dziełami sztuki, w większości obrazami takich malarzy, jak: Fra Angelico, Paolo Ucello, Giovanni Bellini, Hieronim Bosch, Caravaggio, Leonardo da Vinci, Pieter Bruegel, El Greco, Rembrandt, Jan Vermeer, Vincent van Gogh. Mamy tu także wiersz będący opisaniem witraża Stanisława Wyspiańskiego „Bóg Ojciec” z kościoła ojców franciszkanów w Krakowie. Oczywiście reprodukcje wszystkich opisanych przez poetę obrazów znalazły się w książce, dzięki czemu bardziej przypomina ona album poetycki niż typowy zbiór poetycki. Gwoli ścisłości: wstęp do książki napisał Tomasz Tomasik, profesor Akademii Pomorskiej w Słupsku, zaś autorem wyboru i opracowania jest Zdzisław Czyż, który w roku 2003 wydał we własnym wyborze „Myśli” ks. Pasierba i jest autorem kilku poświęconych poecie kapłanowi publikacji.

Janusz St. Pasierb (1929-1993) pozostawił po sobie około 150 utworów poetyckich poświęconych sztukom pięknym. W niniejszym tomie pomieszczono niespełna czterdzieści z nich. Każdy z tych utworów to swego rodzaju arcydziełko sztuki słowa. Poeta był wybitnym historykiem sztuki, autorem m. in. książek o malarzu Hermanie Hanie, o skarbach na Jasnej Górze czy o katedrze w Pelplinie. Zmarł w Warszawie, gdzie przez długie lata mieszkał przy ulicy Smulikowskiego na Powiślu, ale pochowany został na cmentarzu w Pelplinie, jako absolwent i wykładowca miejscowego seminarium duchownego. Wydał ponadto kilka znakomitych książek eseistycznych, takich jak „Pionowy wymiar kultury”, „Katedra – symbol Europy” czy „Ziemia Święta”. Jako poeta zadebiutował w roku 1978 tomikiem „Kategoria przestrzeni”. Do jego najwybitniejszych zbiorów należą „Zdejmowanie pieczęci”, „Czarna skrzynka”, „Doświadczanie ziemi”. Po jego przedwczesnej śmierci ukazało się wiele wyborów jego wierszy, zawierających także utwory rozproszone. Ukazało się ponadto kilkanaście książek na jego temat – jako poety, historyka sztuki, nauczyciela akademickiego, kapłana.

Dzięki książce „Takie niemożliwe piękno” możemy sobie przypomnieć i uświadomić, jak ważnym poetą końca XX wieku był ks. Janusz St. Pasierb.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ