Czwartek, 20 grudnia 2018
WydawcaPrószyński i S-ka
AutorBeata Sabała-Zielinska
Recenzent(to-rt)
Miejsce publikacjiWarszawa
Rok publikacji2018
Liczba stron352
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 12/2018

Atrakcyjna także ikonograficznie – zwłaszcza fotografia na rewersie okładki – książka przynosi odpowiedzi na niejedno pytanie: Jaka była najtrudniejsza akcja TOPR-u? Ile trwała najdłuższa reanimacja? Jakie szanse na przeżycie ma człowiek w lawinie? Dlaczego wyprawy jaskiniowe uważane są za szczególnie skomplikowane? Jaką rolę w ratowaniu ludzi grają toprowskie psy?

Beacie Sabale-Zielińskiej, renomowanej dziennikarce z Zakopanego, udało się skłonić do wynurzeń ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, co już samo w sobie stanowi sukces nie lada, ponieważ jest to środowisko ludzi powściągliwych i nieskorych do zwierzeń.

TOPR jest rześkim staruszkiem. Został założony z inicjatywy generała Mariusza Zaruskiego, pioniera wspinaczki górskiej w Polsce, ale także orędownika żeglarstwa. Katalizatorem powstania stowarzyszenia była tragiczna śmierć kompozytora i taternika Mieczysława Karłowicza, porwanego przez lawinę na Kościelcu. Od 110 lat ratownicy spod znaku błękitnego krzyża ratują życie i zdrowie narciarzom, wspinaczom, grotołazom, turystom – wszystkim potrzebującym pomocy w Tatrach. Autorka oddaje im literacki hołd. Porównywalny z tym, jaki przed ponad półwieczem złożył Andrzej Munk w filmie „Błękitny krzyż”.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ