Czwartek, 23 maja 2019
WydawcaZysk i S-ka
AutorPeter Hopkirk
TłumaczenieJarosław Skowroński
Recenzent(to-rt)
Miejsce publikacjiPoznań
Rok publikacji2019
Liczba stron720
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 5/2019

Tytuł definiuje współzawodnictwo pomiędzy Wielką Brytanią a Rosją (w XIX stuleciu) o wpływy w Azji Środkowej, głównie – w Turkiestanie. Termin został spopularyzowany (a możliwe, że nawet wymyślony) przez brytyjskiego pisarza Rudyarda Kiplinga, który użył go w powieści pt. „Kim”.

Rywalizacja państw miała charakter zarówno wojskowy (choć nie doszło do bezpośredniego starcia brytyjsko-rosyjskiego), jak i dyplomatyczny. Jako orientacyjne daty początku i końca wielkiej gry przyjmuje się Traktat z Gulistanu z 1813 roku (wieńczący wojnę rosyjsko- -perską i stanowiący o przyłączeniu obecnego Azerbejdżanu do Rosji) oraz porozumienie rosyjsko-angielskie z 1907 roku, które podzieliło strefy wpływów w tym regionie. Europejskim konfliktem powiązanym z Wielką Grą była wojna krymska (1853-1856) między Wielką Brytanią, Francją i Imperium Osmańskim a Rosją.

Niniejsza praca przedstawia ów epizod dziejów przez pryzmat losów młodych oficerów – zarówno brytyjskich, jak i rosyjskich – którzy ryzykowali życie, biorąc udział w tej rozgrywce. Przebrani za świątobliwych pielgrzymów albo tubylczych handlarzy koni, nanosili na mapę tajne szlaki, zbierali informacje wywiadowcze i próbowali zawiązywać sojusze z możnymi chanami.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ