Piątek, 8 czerwca 2018
WydawcaJedność
AutorEsteve Pujol i Pons Rafael Bisquerra Alzina
TłumaczenieKatarzyna Gajos
Recenzent(hab)
Miejsce publikacjiKielce
Rok publikacji2017
Liczba stron120
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 5/2018

Która emocja pasuje do Ciebie teraz? – pytam jedenastoletniego Franka. Pokazuje gniew i zemstę. Pokłócił się z tatą, płacze, jest bardzo zły, tupie. Emocje aż się z niego wylewają. Chociaż jest już za duży na bajki, przeczytałam mu „Żółwia i orła”. Jak łatwo skrzywdzić samego siebie, dając ponieść się emocjom. A wystarczy chwila, by wściekłość przeszła w gniew, i jeszcze chwila, by zapanował spokój. Bo najważniejsze jest nazywanie emocji i wyrażanie ich. Każda z tych opowieści odkrywa sekret związany z emocjami. Czym jest empatia i czy jest nam potrzebna? Kiedy odczuwamy nieśmiałość? Jak odróżnić poczucie winy od wstydu? Czy strach jest czymś złym? Do czego służy smutek? Nie ma uczuć dobrych i złych, co nie oznacza, że możemy krzyczeć podczas lekcji albo głośno śpiewać podczas wizyty u chorego w szpitalu. Bo warto nauczyć się opanować złość i gniew, żeby się w nich nie utopić jak żółw.

W tej starannie wydanej książce zmieściło się bardzo dużo emocji. Pomaga ona poznać siebie lepiej i nawiązać głębsze relacje z rodziną, znajomymi, innymi ludźmi. Podpowiada, jak nie zniechęcać się niepowodzeniami, jak zachować dobry humor i nie pozwolić smutkowi zawładnąć nami.

W podróży przez emocje autorzy prowadzą nas szlakiem bajek. Wspólnie odkrywamy smutek, złość, zazdrość i mnóstwo innych. I oswajamy je. Czeka nas fascynująca przygoda. Mądra i pomocna. Bo emocji można się nauczyć. A my, dorośli, możemy pomóc w tym dzieciom. A przy okazji sami się czegoś nauczyć.

No votes yet.
Please wait...
OCEŃ KSIĄŻKĘ