Wtorek, 11 września 2018
WydawcaVolumen
AutorTeresa Ferenc
Recenzent(jd)
Miejsce publikacjiWarszawa
Rok publikacji2018
Liczba stron142
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 8/2018

Teresa Ferenc to jedna z najważniejszych poetek polskich przełomu XX i XXI wieku, jej nazwisko wymieniamy jednym tchem obok nazwisk: Wisławy Szymborskiej, Julii Hartwig, Urszuli Kozioł, Ewy Lipskiej, Krystyny Miłobędzkiej, Joanny Pollakówny, Ludmiły Marjańskiej czy Bogusławy Latawiec. Daleki jednak jestem od stosowania w stosunku zarówno do tych autorek, jak i w odniesieniu do samej Teresy Ferenc, dość wątpliwego pod względem poznawczym określenia „poezja kobieca”.

„Wiersze” Teresy ukazały się w wyborze i ze wstępem Małgorzaty Łukaszuk w ramach „Biblioteki Poezji Polskiej” pod redakcją Bernadetty Kuczery-Chachulskiej, profesorki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w której to serii ukazały się także wybory liryki Zygmunta Lubicz-Zaleskiego oraz Piotra Müldner-Nieckowskiego. W tomie tym znajdziemy wszystko to, co najlepsze w poetyckim dorobku tej autorki, poczynając od wierszy z debiutanckiego tomiku „Moje ryżowe poletko” z roku 1964, przez zbiorki z lat siedemdziesiątych, takie jak: „Godność natury”, „Ciało i płomień” czy „Wypalona dolina”. Uwagę zwracają ponadto wiersze z książek wydanych w latach osiemdziesiątych: z „Piety”, „Grzesznego pacierza” czy „Bożego pola”. Szkoda, że uznanie w oczach antologistki znalazł zaledwie jeden utwór z tomiku „Psalmy i inne wiersze” z 1999 roku, moim zdaniem jednej z najlepszych książek w dorobku tej, żyjącej i tworzącej od 1975 roku w Sopocie autorki.

Poezja Teresy Ferenc jest jasna zarówno pod względem formy, jak i treści. Poetka czysto i przekonująco, oszczędnie operując metaforą, mówi o sprawach, jakie dotyczą każdego z nas bez względu na wiek i płeć.

Gwoli ścisłości, poetka urodziła się w 1934 roku na wsi pod Zamościem. W roku 1943 przeżyła jako dziecko przeprowadzoną przez hitlerowców pacyfikację we wsi Sochy. Po latach przeżycia matki opisała jej córka, zresztą także poetka – Anna Janko w wydanej w roku 2015 książce „Mała Zagłada”.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ