Piątek, 1 września 2017
WydawcaRebis
AutorNikołaj Iwanow
RecenzentPiotr Dobrołęcki
Miejsce publikacjipoznań
Rok publikacji2017
Liczba stron206
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 8/2017

Zagłada polskiej ludności w ZSRR w latach 1937-1938, jaka została nazwana przez oficjalne sowieckie czynniki „operacją polską”, jest niemal nieobecna w świadomości społecznej, ale także w badaniach historycznych. A przecież „dwieście tysięcy Polaków mieszkających w Związku Sowieckim padło ofiarą bestialskich mordów, tortur i deportacji. Ich wioski zrównano z ziemią, a kościoły zburzono lub zamieniono na magazyny. Dzieci zgładzonych trafiły do upiornych domów dziecka, gdzie zostały wynarodowione”. I jeszcze: „to, co spotkało Polaków w okresie stalinowskiego »wielkiego terroru«, przerasta nawet cierpienia innych narodów ZSRR. Było to ludobójstwo na tle narodowościowym”, a „Polacy na zawsze weszli do historii Związku Sowieckiego jako »pierwszy naród ukarany «”.

Pomimo, że publikacja ma charakter wzorowo pod względem edytorskim przygotowanego albumu, jest udokumentowanym opracowaniem historycznym. Dzięki tej formie może trafić do szerszego kręgu odbiorców, co z pewnością leżało w zamyśle wydawcy, a także instytucji wspierającej, czyli Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, która jest – jak napisano –„wyłącznym mecenasem”. Jej prezes Piotr Woyciechowski we wstępie podkreśla, że „upamiętnienie dziejów ojczystych uważamy za część swej społecznej misji”.

Dodatkowym walorem jest umieszczenie w książce tekstu w dwóch językach – po polsku i po angielsku – co zapewni, że zapis o sowieckim ludobójstwie będzie dostępny również czytelnikom zagranicznym. Podkreślmy jeszcze, że redaktorem prowadzącym w imieniu wydawcy był Piotr Zychowicz, dobrze znany jako autor bestsellerowych książek publicystycznych o historii Polski i Europy XX wieku.

Szczególne znaczenie ma również fakt, że autorem opracowania jest rosyjski historyk, dawny dysydent. Od 1984 roku mieszka w Polsce, jest pracownikiem naukowym Zakładu Historii Najnowszej Instytutu Historycznego Uniwersytetu Opolskiego oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Jego tekst został uzupełniony i zilustrowany ogromnym zestawem niezwykle sugestywnych ilustracji – reprodukcji, fotografii, grafik, map. Dzięki temu współczesny czytelnik ma możliwość „spojrzenia w oczy” zarówno ofiarom, jak też oprawcom i ich mocodawcom – Stalinowi, Dzierżyńskiemu, Wyszyńskiemu czy Jeżowowi, bezpośredniemu organizatorowi „operacji polskiej”.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ